Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 6 listopada 2022 r. na wycieczkę nr 39 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.29 do Jakuszyc (z przesiadką w Szklarskiej Porębie Górnej). Na przystanku kolejowym w Jakuszycach będzie oczekiwał turystów prowadzący wycieczkę Jarosław Kapczyński (tel. 605 084 476).

Trasa długości 18 km przebiega w środkowej części Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich. Z pociągu wysiadamy na przystanku położonym na skraju Polany Jakuszyckiej. W okolicach Jakuszyc panuje specyficzny mikroklimat, sprzyjający długiemu zaleganiu śniegu. Miejsce to znane jest wszystkim miłośnikom narciarstwa biegowego w Polsce. Z Polany Jakuszyckiej startują liczne imprezy, z najbardziej znanym Biegiem Piastów.

Górnym Duktem Końskiej Jamy idziemy do Rozdroża pod Cichą Równią, przecinamy Szklarską Drogę i Konną Ścieżką dochodzimy do malowniczego Jagnięcego Jaru, a następnie Siną Drogą docieramy do Chatki Górzystów. Schronisko mieści się w budynku dawnej szkoły, jedynym, jaki pozostał po istniejącej tu niegdyś osadzie Wielka Izera, którą założyli w XVII wieku czescy uchodźcy religijni. W 1933 r. wieś liczyła 134 mieszkańców. Po 1945 roku, niezasiedlona, szybko niszczała. Po odpoczynku szlakiem czerwonym – ścieżką dydaktyczną, idziemy do Orla. Ścieżka dydaktyczna: „Model Układu Słonecznego” przedstawia Słońce i 8 krążących wokół niego planet w skali 1:1 miliarda. W tej skali pokazane są zarówno rozmiary tych 9 obiektów, jak i odległości między nimi. W Orlu działała w XVIII i XIX wieku huta szkła, przy której powstała niewielka osada. Obecnie w dawnej leśniczówce znajduje się schronisko turystyczne. W końcowej części wędrówki przez Dział Izerski dochodzimy do Polany Jakuszyckiej, skąd o godz. 17.08 odjeżdżamy do Jeleniej Góry (z przesiadką w Szklarskiej Porębie).

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Na zdjęciu „Model Układu Słonecznego” = fotopolska.eu

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.