Według badań Centrum Analiz Branżowych na temat ścieżek zakupowych Polaków w odniesieniu do okien i drzwi w 2022 roku, 56 procent Polaków, którzy zakupili okna, nie słyszało o dotacjach na ich wymianę. A w styczniu 2023 roku, kwota przydzielonego dofinansowania w ramach programu wspierającego wyniosła 8 717 956 758 zł. To pokazuje, jak wiele można zyskać dzięki wiedzy oraz korzystaniu z nowej edycji programu Czyste Powietrze 3.0. Czeka na nas nawet 100-procentowa dotacja do wymiany okien i drzwi przy kompleksowej termomodernizacji i spełnieniu najniższego progu dochodowego.

Opłaty za ogrzewanie i energię wzrastają drastycznie, a zawartość naszych portfeli niestety nie rośnie wraz z nimi. Nieszczelne okna, drzwi, bramy garażowe, stare piece czy brak ocieplenia budynku sprawiają, że z domu łatwo ucieka ciepło, nie przynosząc także przy tym żadnych oszczędności. Warto więc podejść bardzo poważne do ich wymiany. Jak mówi ekspert Koalicji Termomodernizacji – Paweł Gregorczyk – w programach takich jak „Czyste Powietrze” czekają na nas miliardy złotych, które mogą być przeznaczone m.in. na wymianę okien i drzwi – nawet przy niskich dochodach. A każdego tygodnia do programu zgłasza się kilka tysięcy osób z projektami modernizacji domów, które kwalifikują się do otrzymania takiej formy dofinansowania.

W ostatnim tygodniu stycznia, ze 100-procentowej dotacji skorzystał co piąty właściciel domu, składający wniosek w programie Czyste Powietrze. W praktyce oznacza to, że tylko w jednym tygodniu okna i drzwi wymieniło kilkuset właścicieli domów w całej Polsce. A według badań Centrum Analiz Branżowych, tylko 5% ze wszystkich wniosków nie otrzymało dotacji na wymianę okien. Pamiętajmy przy tym, że z programu Czyste Powietrze może skorzystać każda rodzina, w której jedno z małżonków ma dochody nie wyższe niż 135 000 zł rocznie, a więc około 11 000 zł miesięcznie. W praktyce oznacza to, że ponad 90% polskich rodzin posiadających domy jednorodzinne może ubiegać się o co najmniej o podstawową dotację – wyjaśnia ekspert Koalicji Termomodernizacji.

Dotacja na termomodernizację – od czego zacząć?

Aby uzyskać dotację na wymianę okien, drzwi czy bram garażowych, na początku najlepiej sprawdzić, czy nasz dom spełnia założenia programu. Chodzi tu o to, czy w przypadku naszego budynku wystąpiono o zgodę na budowę lub dokonano zgłoszenia budowy do 31 grudnia 2013 r. Jeżeli tak, to występuje bardzo duże prawdopodobieństwo, że kwalifikujemy się do programu „Czyste Powietrze”:

Następnym etapem jest oszacowanie wysokości naszych dochodów. Jeżeli z naszego PIT wynika, że podstawa obliczenia podatku nie przekracza 135 000 zł rocznie, to już w zasadzie jesteśmy pewni, że kwalifikujemy się do dofinansowania. Co ważne, dochód roczny stanowi podstawowy próg. Przy podwyższonym i najwyższym poziomie dofinansowania, brane są z kolei pod uwagę dochody na członka gospodarstwa. W gospodarstwie wieloosobowym jest to kolejno 1894 i 1090 zł na osobę. W przypadku mniejszych dochodów mamy już niemalże stuprocentową pewność, że jesteśmy w stanie otrzymać dofinansowanie do naszych działań – mówi Paweł Gregorczyk z Koalicji Termomodernizacji.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.