Internauci wybrali słowo roku 2021. Zwycięska propozycja konkurowała m.in. z przymiotnikiem „zdalny” oraz rzeczownikiem „cnota”. Wiemy, jaki wyraz stanął na szczycie podium w plebiscycie organizowanym przez Uniwersytet Warszawski.

Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Fundacja Języka Polskiego to organizatorzy ogólnopolskiego plebiscytu „Słowo Roku 2021”. Spośród takich propozycji, jak „cnota (niewieścia)”, „fala”, „granica”, czy „zdalny”, internautom oraz językoznawcom przypadło do gustu określenie, z którym przez cały rok mogliśmy spotykać się szczególnie często. Katalog propozycji powstaje na podstawie kluczowych słów pojawiających się w prasie oraz nadesłanych pomysłów. W ubiegłym roku za taki wyraz uznany został rzeczownik „koronawirus”.

Słowo roku zostało wyłonione na dwa sposoby. Jedno wybrali internauci w specjalnym głosowaniu zakończonym 31 grudnia, drugie zaś zostało wyróżnione przez ekspertów językowych. W obydwu tych konkursach zwyciężyło pojęcie „szczepienie”. Użytkownicy internetu oddali na nie swój głos ponad 3,3 tysiące razy.

Oto szczegółowe wyniki w każdej z kategorii:

Głosowanie internetowe:

I miejsce – „szczepienie”

II miejsce – „cnota (niewieścia)”

III miejsce – „zdalny” (w odniesieniu do pracy i nauki)

Wyróżnienie kapituły językoznawców:

– „szczepienie”,

– „granica”.

Transmisja z ogłoszenia wyników tegorocznego konkursu dostępna jest na kanale Uniwersytetu Warszawskiego w serwisie Youtube.

Na początku grudnia poznaliśmy też Młodzieżowe Słowo Roku 2021, którym został „śpiulkolot” oznaczający miejsce do spania.

News4Media/ fot. iStock

12 komentarzy

 1. Kolejasz z lwufka Odpowiedź

  Artykuł gotowiec, o słowie roku, w dziale gospodarka, w tygodniku regionalnym. NJ szoruje po dnie

   • śmieć z wsiocławia Odpowiedź

    Wiesz jak powstałeś ws iocławski śmieciu? Twój stary spuścił sie na buty i kopał twoją starą po pi ździe. Ty wysadzony w du pę strusi klopsie, dmuchany przez każdego chętnego pe nera. Jak byłeś mały to na gó wno mówiłeś papu. Jesteś spi erdolonym rodzynem z du py. Wiesz czemu twoja stara nie jeździ na rowerze? bo jej dzyndzel w łancuch wchodzi i budzi całe twoje ws iocławskie osiedle. Wyglądasz jak zd echła krowa która leży na słońcu 5 dni! Ty przerżnięty im becylu, piz gany w oko przez własnego starego. Wyglądasz jakbyś spi erdolił z wiadra podczas skrobanki ty sr akojebny kaczy wymiocie z mozambiku. Nie zapomnij sku rwysynie, że nie jesteś w kinie. Taplaj sie w kale je bany pe dale cofnięty w rozwoju dropsie wyr uchany przez syna grabarza. Je bie ci z ry ja jak psu z kija. Twoje du psko stanie sie moim trofeum myśliwskim. Masz maske gazową, czy taki wyraz twarzy? Masz zgrzybiałego fi uta ty ch ujogłowy łasuchu owczych gó wien. Zrobię ci z ry ja parking dla ciężarówek ty trędowaty brudny rzepie.

    • wieśniak z fsiocłafia Odpowiedź

     Każdy wrocławiak to szczochopij i kałożerca i nie myje się nigdy od 45 go roku tylko psy go wylizują…

     • wsiocławiak wszawiak

      Dawno nie byłem w Wrocławiu ale jest po staremu. Dalej wali knyszą, wieśniakom wrocławskim wali z pod pach, nawet z pod butów wali skarpetkami. Pociągi autobusy tramwaje całe zasyfione. Kto te bydło spłodził?

     • S r a m na Wsiocław

      Nie jestem ani z Wrocławia ani ze Świdnicy. Ale na zmianę mieszkam w obu miastach. Krótka piłka; Wrocław to główny śmietnik dolnośląskiej ziemi. Brud, sm ród, prostactwo. Nie wielu zostało rodowitych wrocławiaków. Miłych, kulturalnych i przede wszystkim inteligentych. Większość to ho łota z zabużańskich wsi. Pato-kołchoz. Wstyd mieć taką stolicę województwa.

 2. Michał Dadełło Odpowiedź

  Kupię każdą ilość kupy. Jestem mieszkańcem Wrocławia. My na kupie robimy kokosy. Sprzedajemy ją w knyszach. Mamy tysiące zamówień, ludzie we Wrocławiu uwielbiają jeść knyszę i kupę, bo mają dużo witamin a mało pieniędzy. Miliony świń nie mogą się mylić! Proszę o tony kupy!!!

 3. Marek Robert Hejduk Odpowiedź

  Nie jestem ani z Wrocławia ani ze Świdnicy. Ale na zmianę mieszkam w obu miastach. Krótka piłka; Wrocław to główny śmietnik dolnośląskiej ziemi. Brud, sm ród, prostactwo. Nie wielu zostało rodowitych wrocławiaków. Miłych, kulturalnych i przede wszystkim inteligentych. Większość to ho łota z zabużańskich wsi. Pato-kołchoz. Wstyd mieć taką stolicę województwa.

 4. Wsiocław chlew Polski Odpowiedź

  Zdychaj wsiocławski psie na tego koronawirusa. Mam nadzieję, że was tam w tym Wsiocławiu powybija wszystkich ten koronawirus, wsiocławskie ścierwa.

 5. Jacek Kaźmierczak Odpowiedź

  Powiem wprost. Uważam, że pociągów KD do Wrocławia jest za dużo, szczególnie poza sezonem knyszowym. Wiele razy byłam we Wrocławiu i widziałam przyjeżdżające pociągi KD, z których wysiadało ok. 10 osób. Pisałam o tym na forum. O pustym Zgorzelcu pisali inni forumowicze.

  To jest marnotrawstwo pieniędzy podatników, bo wożenie powietrza to nic innego jak wyrzucanie pieniędzy w błoto. Być może te pociągi przydałyby się w inne regiony, gdzie połączeń jest dużo mniej lub nie ma ich wcale. Na przykład do Jeleniej Góry/Szklarskiej Poręby. Czy naprawdę do Wrocławia pociąg KD musi jeździć średnio co 2-3 godziny?

  Mnie jako mieszkankę Wrocławia zadowoliłyby dwa pociągi KD. Do Jeleniej Góry i Wałbrzycha, tak jak było jeszcze 70 lat temu. Więcej tutaj nie potrzeba. A wrocławskiemu mikolstwu ciągle mało, i mało. To jest bardzo irytujące! Zwłaszcza, że o wandalach z Wrocławia niszczących tory i pociągi w zasadzie nic nie mówicie. Te pociągi, waszym zdaniem, są potrzebne wrocławianom. Skoro tak to takich samych połączeń potrzebują lwówczanie! A co, oni gorsi, mniej mobilni?

 6. troll wsiocławski Odpowiedź

  Ja też jestem za likwidacją kolei we Wrocławiu. U nas przez wroclawskie osiedle Pracze jadą rycząc ,szczególnie w nocy. Satysfakcje maja że meczą spiacych po pracy. Na 15 przejezdżajacych 3 maja zwykly stonowany sygnał. Reszta to zwykła hołota.

 7. Jakub Adamczyk Odpowiedź

  Masakra czytam różne fora na temat PKP i nigdzie nie ma takich idiotów co tu. Trole z Wrocławia mieszkają w dziurach zabitych dechami i zazdroszczą innym miastom że są atrakcyjne i odwiedzają je tłumy turystów. Na kolana trole z Wrocławia bo te miasta życie wam uratowały. Gdyby nie kurorty to byście w swoich oborach pozdychali.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.