Tym, którzy jeszcze nie zgłosili swoich faworytów przypominamy, że mają czas do końca tego tygodnia. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa w piątek, 22 stycznia.
Sportowiec Roku 2020
Mateusz Czerwiński
(KS Karkonosze Jelenia Góra), piłka nożna. „Trudno nie dostrzec najlepszych od lat występów futbolistów jeleniogórskich Karkonoszy. Pierwsze miejsce po rundzie jesiennej w IV lidze i tylko jeden przegrany mecz, to musi cieszyć. Sukces jest zasługą całej drużyny, ale w plebiscycie na sportowca roku, musi mieć twarz konkretnego zawodnika. Mateusz wydaje się oczywistym kandydatem, bo 15 bramek zdobytych w 18 meczach musi robić wrażenie.” – przedstawił kandydaturę pan Kazimierz z Jeleniej Góry
SMS na nr 7148 o treści SR.5
Wojciech Chmielewski/Jakub Kowalewski (MKS Karkonosze Sporty Zimowe/ Śnieżka Karpacz), saneczkarstwo lodowe. Panów Wojciecha i Jakuba zgłoszono jako parę, bo też w saneczkarskich dwójkach odnoszą największe sukcesy. Już na początku roku zajęli szóste miejsce Mistrzostw Europy w Lillehamer (w rywalizacji sztafet byli 7.). Na zawodach Pucharu Świata w Winterbergu, zdobywając brązowy medal, osiągnęli pierwsze podium tego cyklu w karierze, a cały sezon pucharowy zakończyli na świetnym, 11. miejscu, też najlepszym w karierze. Do tego dodać trzeba sukcesy w sztafecie, zwłaszcza 3. miejsce w grudniowych zawodach Pucharu świata w Oberhofie.
SMS na nr 7148 o treści SR.6
Klaudia Domaradzka
(MKS Karkonosze Sporty Zimowe) saneczkarstwo lodowe. Czołowa polska saneczkarka w jedynkach i kluczowa zawodniczka saneczkarskiej sztafety. To ta ostatnia konkurencja przyniosła w ubiegłym roku największe sukcesy. 7. miejsce Mistrzostw Świata w Soczi, 7. miejsce Mistrzostw Europy w Lillehamer i wreszcie historyczne podium zawodów Pucharu Świata w Oberhofie, gdzie w grudniu polska sztafeta była trzecia. Srebrna medalistka Mistrzostw Polski w saneczkarskich jedynkach i zwyciężczyni w kat. juniorów OOM.
SMS na nr 7148 o treści SR.7
Anna Bryk
(MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra) saneczkarstwo lodowe. Będąc jeszcze juniorką młodszą awansowała do finałowego drugiego ślizgu ubiegłorocznych Mistrzostw Świata Juniorów. Zdaniem trenerów kadry narodowej daje przesłanki, by w najbliższych latach stać się wartościową zawodniczką w kategorii juniorek a być może seniorek. Są solidne podstawy takich zapowiedzi. W lutowych zawodach Pucharu Świata Juniorów Młodszych w Winterbergu była szósta.
SMS na nr 7148 o treści SR.8
Agata Tarczyńska
(macierzysty klub Lechia Piechowice, ostatni polski klub: Medyk Konin, aktualnie Werder Brema), piłka nożna. „Od lat śledzę sportowe plebiscyty Nowin, które mają promować najwybitniejszych, czynnych sportowców z naszego regionu, a bodaj nigdy nie zgłoszono bodaj najwybitniejszego, pochodzącego od nas, przedstawiciela najpopularniejszej dyscypliny, czyli piłki nożnej. Nadrabiam to niedopatrzenie, zgłaszając panią Agate, zwłaszcza, że jest dobry powód: w minionym roku podpisała kontrakt z Werderem Brema” – napisał w mailu pan Zygmunt Kania z Piechowic, dodając, że pamięta jak reprezentantka Polski zaczynała w Piechowicach, w drużynie chłopaków. Agata Tarczyńska ma rzeczywiście dorobek wybitny: pięć tytułów Mistrza Polski, sześciokrotny tryumf w Pucharze Polski, tytuł królowej strzelczyń polskiej ekstraklasy, udział w Mistrzostwach Europy U-19, grę w kadrze seniorskiej.
SMS na nr 7148 o treści SR.9
Mateusz Dziob
a (MKS Paulinum Jelenia Góra), biegi na orientację. Brązowy medalista ubiegłorocznych Mistrzostw Polski. W 2020 r. wygrał silnie obsadzone zawody Wrocław Night O-Fight, ma też brązowy medal (elita) sztafetowych mistrzostw Polski. Mateusz Dzioba, który jest zawodowym wojskowym, miał też sukcesy w rywalizacji żołnierzy. Wygrał bieg sprinterski, kategoria M-21, ubiegłorocznej Spartakiady Wojskowej.
SMS na nr 7148 o treści SR.10

Nadzieja Sportowa Roku 2020
Jakub Kujawa
(Husar Bolesławiec, rocznik 2004), rugby siedmioosobowe. Młody zawodnik z Bolesławca właśnie został powołany na konsultacje Kadry Narodowej U-18, reprezentował Polskę w turnieju Olimpijskie Nadzieje U-16, w Budapeszcie, gdzie nasza reprezentacja zajęła drugie miejsce. Te powołania to efekt świetnej gry w drużynie Husara, która zdobyła w ubiegłym roku wicemistrzostwo Polski Kadetów. Jakub uprawia także lekkoatletykę – pchnięcie kulą. Był trzeci w ubiegłorocznych Halowych Mistrzostwach Dolnego Śląska.
SMS na nr 7148 o treści NS.4
Wiktoria Dutkiewicz
(MKS Paulinum Jelenia Góra, rocznik 2008), biegi na orientację. Złoto w klasyku, a srebro w sprincie na Mistrzostwach Dolnego Śląska Młodzików. Srebrna medalistka Klubowych Mistrzostw Polski U-12 na dystansie średnim. Dziewiąta w Polsce na liście rankingowej U-12 PZOS.
SMS na nr 7148 o treści NS.5

Trener Roku 2020
Ołeksandr Szeweluchin
(KS Karkonosze Jelenia Góra), piłka nożna. Kandydaturę zgłosił pan Kazimierz, który zaproponował też Mateusza Czerwińskiego. Uzasadnienie jest tożsame, warto jednak dodać, że pochodzącemu z Ukrainy trenerowi udało się odbudować potencjał jeleniogórskiej drużyny.
SMS na nr 7148 o treści TR.2
Przemysław Pochłód
(MKS Karkonosze Sporty Zimowe), saneczkarstwo lodowe. Jesienią ubiegłego roku został trenerem głównym kadry narodowej juniorów młodszych na torach lodowych sztucznie mrożonych. Jest menedżerem sportu, nauczycielem i opiekunem saneczkarzy lodowych w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Karpaczu. Działacz Okręgowego Związku Sportów Saneczkowych w Karpaczu i MKS Karkonosze Sporty Zimowe w Jeleniej Górze. Były reprezentant Polski w Saneczkarstwie oraz kilkukrotny Mistrz Polski. Do tego komentator saneczkarstwa, popularyzator tej dyscypliny i organizator zawodów sportowych.
SMS na nr 7148 o treści TR.3
Maciej Kurowski
(KS Śnieżka Karpacz), saneczkarstwo lodowe. Nasz znakomity saneczkarz, wielokrotny reprezentant Polski w saneczkarstwie, trzykrotny olimpijczyk zakończył karierę zawodniczą w ubiegłym roku i teraz będzie się sprawdzał w nowej roli trenera FIL. Został trenerem głównym programu rozwojowego Międzynarodowej Federacji Saneczkarskiej. Kontrakt obowiązywać będzie do igrzysk olimpijskich w Pekinie w 2022 roku. Polak będzie odpowiedzialny za organizowanie zgrupowań i zawodów dla pierwszej grupy zawodników FIL.
SMS na nr 7148 o treści TR.4

Dotychczasowe zgłoszenia
Sportowiec Roku 2020
Ewa Dziemidowicz (SL GKS Olsza Olszyna), lekkoatletyka.
SMS na nr 7148 o treści SR.1
Marcin Zawół (MKS Karkonosze Sporty Zimowe), biathlon.
SMS na nr 7148 o treści SR.2
Daniel Kunikowski (TKKF Piast Jawor), kulturystyka.
SMS na nr 7148 o treści SR.3
Rafał Kusto (UKS Orka Lubań), pływanie.
SMS na nr 7148 o treści SR.4
Mateusz Czerwiński (KS Karkonosze Jelenia Góra), piłka nożna.
SMS na nr 7148 o treści SR.5

Trener Roku 2020
Adam Musiał (UKS Oka Lubań), pływanie.
SMS na nr 7148 o treści TR.1
Ołeksandr Szeweluchin (KS Karkonosze Jelenia Góra), piłka nożna.
SMS na nr 7148 o treści TR.2
Sportowa Nadzieja Roku 2020

Martyna Główczak (KS Wichoś Jelenia Góra, rocznik 2007), koszykówka.
SMS na nr 7148 o treści NS.1
Konrad Badacz (MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra, rocznik 2003), biathlon.
SMS na nr 7148 o treści NS.2
Barbara Skrobiszewska (MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra, rocznik 2003), biathlon.
SMS na nr 7148 o treści NS.3
***
To już 46. edycja redakcyjnego plebiscytu na najpopularniejszego sportowca, trenera i sportową nadzieję roku, w regionie jeleniogórskim.
Zachęcamy do zgłaszania kandydatów w trzech kategoriach. Pretendentów można zgłaszać do 22 stycznia. Na propozycje od klubów, sekcji, związków, stowarzyszeń sportowych oraz od kibiców czekamy pod internetowym adresem lisu@nj24.pl., a także pod numerem telefonu 694792203. Kandydatury można też dostarczyć do jeleniogórskiej siedziby redakcji „NJ” przy ulicy M. Skłodowskiej – Curie 13. Prosimy o krótkie uzasadnienie wyboru zawodnika zawodniczki oraz trenera. Zgłoszonych będziemy prezentować w kolejnych numerach „NJ” i na portalu www.nj24.pl
W plebiscytowej kategorii Sportowa Nadzieja prosimy o wskazywanie sportowców w wieku 12-17 lat, którzy wyróżniają się talentem, pracowitością, zaangażowaniem i wartościowymi wynikami w swoich dyscyplinach. Podnieśliśmy o rok granicę wieku. To na prośbę czytelnika zgłaszającego młodych, siedemnastoletnich biathlonistów. Jego sugestię, żeby brać pod uwagą sportowców występujących w kategorii juniorów młodszych (do 17 lat) uznaliśmy za zasadną.
Zgłaszani sportowcy i trenerzy nie muszą aktualnie reprezentować barw klubu z regionu jeleniogórskiego, ale powinni być dalej związani z regionem, np. przez miejsce zamieszkania.
Na nominowanych w plebiscycie można głosować za pomocą gazetowych, oryginalnych kuponów z „NJ” (mają datę ważności) lub za pomocą sms-ów (koszt jednego 1,23 zł). Za wytypowanie na kuponie z gazety każdy kandydat otrzyma dwa punkty, za SMS jeden punkt. Głosowanie potrwa do 5 lutego 2021 roku, do godziny 12.00. Na podstawie oddanych głosów ukształtuje się finałowa piątka kandydatów w każdej z trzech kategorii plebiscytowych. Tylko oni będą rywalizować o wygraną i tytuły Najlepszych w drugim etapie głosowania. W dniach 8 i 15 lutego zamieścimy w „NJ” dwa finałowe kupony plebiscytowe, głosować będzie też można sms-em.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.