Oszuści dali znać o sobie kolejny raz. Mężczyzna podający się za policjanta wyłudził pieniądze i biżuterię od 77-letniej mieszkanki Jeleniej Góry. Policja apeluje o ostrożność w kontaktach z osobami obcymi, również tych za pośrednictwem telefonu i nie przekazywanie osobom nieznanym pieniędzy, nawet jeśli podają się za policjantów czy znajomych naszych najbliższych.

20 kwietnia 2022 roku, policja jeleniogórska otrzymała zgłoszenie w sprawie oszusta podającego się za funkcjonariusza policji. Mężczyzna wprowadził w błąd 77-letnią mieszkankę Jeleniej Góry i w ten sposób wyłudził od niej kilkadziesiąt tysięcy złotych oraz biżuterię. W trakcie rozmowy poinformował ją o tym, że jej syn spowodował wypadek drogowy i aby mógł opuścić budynek policji musi być wpłacona kaucja w wysokości 40 tysięcy złotych. Pokrzywdzona postąpiła według instrukcji oszusta i w ten sposób straciła kilkadziesiąt tysięcy złotych oraz biżuterię.

Oszuści wykorzystują zaufanie do instytucji państwowych, podając się za ich pracowników lub funkcjonariuszy. Wykorzystują różne metody, aby osiągnąć cel. Nie tylko dzwonią do starszych osób, ale również wysyłają smsy z linkami do podejrzanych stron. Dlatego stosujmy w codziennym życiu zasadę ograniczonego zaufania do wszelkich nieznanych nam osób. Zarówno tych, które do nas telefonują, jak również pukających do naszych drzwi. Sprawdźmy dokładnie, czy na pewno reprezentują instytucję, za którą pracowników się podają. W tym celu możemy zadzwonić do tej instytucji i opowiedzieć o całej sytuacji.

W przypadku, kiedy ktoś dzwoni na nasz numer i podaje się na przykład za policjanta i wypytuje o pieniądze lub kosztowności, wtedy trzeba PRZERWAĆ POŁĄCZENIE! Dopiero wówczas należy zadzwonić na numer 112 i przekazać informacje na temat podejrzanego połączenia– informuje podinspektor Edyta Bagrowska z policji w Jeleniej Górze.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.