2 tony darów, 60 instytucji zaangażowanych w akcję, niezwykła hojność mieszkańców podkarkonoskich gmin – oto owoce drugiej już edycji akcji „Strażak dla seniora”, rozpoczętej 1 grudnia br., a zakończonej dziś, 17 grudnia, zwiezieniem darów do centralnego magazynu przy Komendzie Miejskiej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, gdzie produkty zostaną rozdzielone na paczki, które następnie otrzymają potrzebujący.

Pierwsza edycja miała miejsce w 2020 r., też w pierwszej połowie grudnia. Akcję tę zainicjował druh Marcin Urbaniak z OSP Sobieszów, który przed dwoma laty udzielił pierwszej pomocy 90-latce, która zasłabła na ulicy. Dowiedział się wtedy, że staruszka żyje w samotności i biedzie, i nie może liczyć na niczyje wsparcie.

– Postanowiłem coś zrobi

– mówi Marcin. – Skrzyknąłem kolegów z okolicznych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, oni rozpropagowali pomysł w swoich środowiskach i zaczęliśmy działać.

Już pierwsza odsłona akcji przerosła oczekiwania, gdyż zaangażowały się w nią wszystkie – w sumie 27 – jednostki OSP z ówczesnego powiatu jeleniogórskiego, a zainteresowali się nią także strażacy z powiatów zgorzeleckiego i lubańskiego, a nawet z innych części Polski.

Jeszcze lepsze efekty przyniosło tegoroczne działanie, w które, obok jednostek OSP z powiatu karkonoskiego i sąsiadujących z nim, zaangażowały się także firmy, sklepy, a nawet… przedszkola, no i oczywiście obywatele podkarkonoskich miast i gmin. Idea polega na tym, że od 1 grudnia zbierane są produkty o długim przydatności do spożycia, zarówno spożywcze, jak i środki czystości. Następnie sporządza się z nich paczki, które druhowie – mający doskonałe rozeznanie w swych miejscowościach strażacy OSP – przekazują najbiedniejszym seniorom. – W tym roku zrobimy 55 paczek, każda o wartości około 1000 na osobę – zapowiada dh Urbaniak. – Chodzi o to, by ubogie osoby otrzymały solidną pomoc, która wystarczy im na dłuższy czas, nie tylko na święta.

Tekst i zdjęcia: (ika)

2 komentarze

 1. Hmm it looks like your website ate my first comment (it
  was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new
  to everything. Do you have any suggestions for novice blog writers?
  I’d certainly appreciate it.

 2. It’s not my first time to visit this site, i am visiting this website
  dailly and obtain nice information from here every day.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.