Jak zbudować prawdziwe miasto z klocków? Wystarczy zainspirować się pomysłem Rity Ebel, która w ten sposób stworzyła podjazdy, aby sprawniej poruszać się na swoim wózku inwalidzkim. Tak zrobili wolontariusze z niepełnosprawnościami, którzy chcą w swoje budowle umieścić w przestrzeni miejskiej.

Szczecińska Kooperatywa Łaźnia to kawiarnia, w której odbywają się też warsztaty. Społeczność osób z niepełnosprawnościami postanowiła wziąć w swoje ręce uzupełnianie przestrzeni miejskich o brakujące podjazdy dla wózków. Inspirując się Niemką, Ritą Ebel, wolontariusze postanowili zbudować je samodzielnie z klocków.

„Wiele osób ma klocki lego w domach, w piwnicach, są przerzucane z kąta w kąt, a okazuje się, że można dać im drugie życie, z korzyścią dla osób, które rzeczywiście mają ogromny problem z poruszaniem się w mieście. Możliwość indywidualnego podejścia do takiej osoby to – uważam – coś bezcennego.” – czytamy w Onecie słowa Grażyny Gącik, jednej z osób budujących podjazdy.

https://www.facebook.com/dielegooma/photos/157941955997047


Ten pomysł ma być ukłonem również w stronę osób starszych oraz matek z dziećmi, którym trudność sprawia pokonywanie schodów. Wolontariusze apelują, aby dołączyć się do zbiórki niepotrzebnych klocków i w ten sposób wesprzeć ich działania. Przyjmowane będą klocki każdego rodzaju. Te niewykorzystane posłużą później do budowy rampy.

„Naszą intencją nie jest narzekanie na to, jak wygląda nasze miasto i co jeszcze jest do zrobienia. Chcemy po prostu pokazać, że można zrobić coś, co w ciekawy sposób sprawi, że miasto będzie dostępne dla osób z niepełnosprawnością.” – cytuje Onet Emilię Przytomską ze szczecińskiej organizacji.

Podjazdy mają być ściśle dostosowane do miejsc, w których powstaną. Wkrótce przedstawiciele Kooperatywy Łaźnia rozpoczną konsultacje społeczne, aby razem z mieszkańcami wybrać miejsca dla nietypowych budowli. Organizatorzy akcji zapewniają, że wytrzymałość klocków jest na tyle duża, że sprostają nawet największym ciężarom. Miejmy nadzieję, że inne polskie miasta pójdą w ślady wolontariuszy ze Szczecina.

News4Media, fot.: iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.