Nowy przedmiot Historia i teraźniejszość wszedł do szkół średnich od nowego roku. I od razu wzbudził kontrowersje. Chodzi o podręczniki do tego przedmiotu. Nauczyciele mają do wyboru: publikację autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego, historyka z Polskiej Akademii Nauk, wydaną przez Biały Kruk lub książkę Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych, autorstwa czterech historyków: Izabeli Modzelewskiej-Rysak, Leszka Rysaka, Karola Wilczyńskiego i Adama Ciska.
Nowy przedmiot Historia i teraźniejszość, zastąpił Wiedzę o społeczeństwie i pojawił się od września w pierwszych klasach szkół ponadpodstawowych. Będzie wprowadzany sukcesywnie: w roku szkolnym 2022/2023 w klasie I liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły I stopnia.
Podręcznik do HiT prof. Wojciecha Roszkowskiego wzbudził wiele kontrowersji. Skalę sprzeciwu wobec nowego podręcznika obrazuje mapa placówek oświatowych, w których nauczyciele nie będą używać książki autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego. Przygotowało ją Stowarzyszenie Wolna Szkoła. „Z dumą prezentujemy mapę szkół, w których nauczyciele i dyrektorzy nie zdecydowali się na wybór podręcznika do HiT-u promowanego przez ministra Czarnka, kuratorkę Nowak, czy Tadeusza Rydzyka, autorstwa Wojciecha Roszkowskiego” – czytamy na Facebooku organizacji. Akcję tworzenia interaktywnej mapy Stowarzyszenie Wolna Szkoła zakończyło 31 sierpnia. Z 2336 sprawdzonych szkół w 2089 nie wskazano książki Wojciecha Roszkowskiego, a tylko 53 szkoły zdecydowały się wybrać ten podręcznik. Organizatorzy akcji zaznaczają, że weryfikacji danych dokonano wyłącznie na podstawie informacji zamieszczonych na szkolnych stronach internetowych.
Większość szkół w naszym regionie wybrała do HiT podręcznik Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych, autorstwa czterech historyków: Izabeli Modzelewskiej-Rysak, Leszka Rysaka, Karola Wilczyńskiego i Adama Ciska.
Ale nie wszystkie.
Czy są w Jeleniej Górze i regionie placówki, które korzystają z podręcznika prof. Wojciecha Roszkowskiego? Czy nauczyciele muszą wybrać podręcznik do HiT? Jak komentują swoje decyzje? – przeczytacie o tym więcej w najbliższych Nowinach Jeleniogórskich z 27 września 2022 roku.
1 Komentarz
W czerwonej kotlinie jeszcze niedawno nauczano z manifestu komunistycznego Marksa i nie ma się co dziwić, że dalej nauczyciele są pod jego wpływem.
Jeśli prezydent miasta uczestniczy w „patriotycznych” uroczystościach rocznicowych, którym przewodzi były komunistyczny politruk po akademii politycznej im. Dzierżyńskiego i nie wstydzi się tego to co się dziwić reszcie !!!!!!!!