„Abyśmy mogli dojechać dużo szybciej do pacjentów, pomóż nam kupić pierwszy w Karkonoszach motoambulans” – taka prośba pojawiła się na stronie na FB Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze. Trwa zbiórka pieniędzy.

„W godzinach szczytu, korkach oraz trudno dostępnych lokalizacjach taki sprzęt często okazuje się bezcenny” – tłumaczą ratownicy.

Motoambulanse nie należą do systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, dlatego jeleniogórska placówka utworzyła zbiórkę i zbiera pieniądze na taki sprzęt.

Fundacja Jednym Śladem, realizująca od 2014 roku projekt „Wioząc Życie”, którego główną ideą jest niesienie pomocy z wykorzystaniem motocykla, tak tłumaczy konieczność posiadania przez pogotowia ratunkowe motoambulansu:

W godzinach komunikacyjnego szczytu poruszanie się ambulansów po zatłoczonych ulicach jest bardzo utrudnione. Pomimo używania sygnałów dźwiękowych i świetlnych karetka traci wiele czasu zanim ominie zatory i dotrze do poszkodowanego. Na całym świecie rośnie ilość miast, które poszukują alternatywnych rozwiązań, pozwalających ratownikom szybciej znaleźć się przy potrzebującym i rozpocząć niesienie wykwalifikowanej pomocy. Zwłaszcza przy zatorach drogowych będących konsekwencją wypadku, najskuteczniejszym rozwiązaniem okazuje się połączenie zalet ambulansu i motocykla. Jednoślad jest w stanie skutecznie omijać uliczne korki, przeciskać się pomiędzy innymi pojazdami, korzystać z alternatywnych dróg czy chodników i docierać do miejsca wypadku znacznie szybciej niż klasyczny ambulans. Dzięki odpowiedniemu systemowi bagażowemu, motocykl jest w stanie zabrać taki sam podstawowy sprzęt ratunkowy co karetka. Ratownik-motocyklista jest więc w stanie rozpocząć niesienie pomocy przed dotarciem samochodowego ambulansu co w znaczący sposób zwiększa szanse poszkodowanego. Po dotarciu karetki i pozostałej części zespołu ratowników, możliwy jest transport pacjenta i dalsze udzielanie mu pomocy już z wykorzystaniem całego zaplecza jakie daje pojazd samochodowy.

Poza działaniami ratowniczymi, dzięki swojej ogromnej mobilności, motoambulans świetnie sprawdza się również przy transporcie krwi i osocza.

Jeleniogórskie Pogotowie Ratunkowe akcję „Pomóż ratować szybciej”rozpoczęło 13 lipca. Na razie pieniądze można wpłacać przelewem. Wkrótce będzie udostępniona zrzutka.pl

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.