W naszym regionie otwarcie gastronomii jest szczególnie wyczekiwane. To oczywisty element oferty turystycznej. Od 4 maja można już w Polsce korzystać z usług hotelowych, ale posiłki są serwowane do pokojów. Nie wszystkie obiekty zdecydowały się na otwarcie w tych warunkach. – Duże hotele musiały się przygotować i wiem, że wiele z nich ruszy od 15 maja. W Karpaczu widać jednak już więcej turystów, którzy przyjechali głównie do pensjonatów i kwater do wynajęcia – mówi Radosław Jęcek, burmistrz Karpacza. Zapowiadane otwarcie gastronomii nie będzie pełne. Nieoficjalnie wiadomo, że możliwa będzie na razie jedynie w ogródkach przy restauracjach i barach, gdzie stoliki muszą być rzadziej rozstawione (2 m od siebie). Wielu hotelarzy obawia się, że jeśli we wracaniu do normalności damy wyprzedzić się Czechom, to polscy gestorzy w perspektywie sezonu stracą bardzo wielu gości, którzy wybiorą ofertę południowych sąsiadów.

Od 18 maja zostaną także otwarte zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, ale i tutaj będą obowiązywały rygory – np. nie będzie można oczekiwać na swoją kolej w zakładzie, gospodarze zakładów będą musieli po każdym kliencie dezynfekować stanowisko itd.

Rząd zapowiedział także zmiany w transporcie publicznym: z przewozu będzie mogło korzystać niemal dwukrotnie więcej osób niż przy dotychczasowych rygorach.

Z wolna otwierane będą szkoły. Od 25 maja w klasach I-III szkół podstawowych zostanie uruchomiona opieka nad dziećmi. Będą to zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne. Zasiłek opiekuńczy dla rodziców zostaje utrzymany. Możliwe będą także konsultacje dla uczniów, którzy w tym roku mają egzaminy. Od 1 czerwca ta możliwość będzie dostępna dla wszystkich uczniów, aby np. móc poprawić oceny. Od poniedziałku umożliwione zostaną również zajęcia praktyczne w szkołach policealnych. Od 25 maja uczniowie techników będą mieli możliwość odbycia praktyk zawodowych i staży uczniowskich u pracodawców (muszą wyrazić na to zgodę).

Obostrzenia zostaną zniesione także w sporcie i rekreacji. Będzie można korzystać z sal i hal sportowych, gimnastycznych. I tutaj jednak trzeba będzie pamiętać o pewnym ograniczeniu liczby osób. Poluzowane zostaną także restrykcje związane z przebywaniem wiernych w miejscach sprawowania kultu religijnego. Od niedzieli 17 maja podczas mszy na 1 uczestnika musi przypadać 10 m kw.

Jak zapowiada rząd, w następnym kroku, przy zachowaniu dodatkowych warunków zostaną otwarte m.in. teatry, kina i siłownie.   

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.