Ekologią i ekonomią tłumaczy jeleniogórskie Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej zmianę zasad gromadzenia odpadów dla mieszkańców domów jednorodzinnych. Od września przy takich posesjach stawiane będą kontenery na szkło, odpady biologiczne i makulaturę. Nadal w workach gromadzone będą plastiki i metale.
– Zakupiliśmy 17 800 pojemników do selektywnego gromadzenia systemu odpadów – informuje Włodzimierz Stasiak, prezes MPGK. Mają pojemność 240 l (bio), 120 l (na szkło) i 240 l na makulaturę. Każde gospodarstwo domowe w Jeleniej Górze otrzyma komplet takich pojemników i do nich będą wrzucane właściwe odpady. Nie będzie trzeba ich już gromadzić w workach. Da to efekt ekologiczny w postaci mniejszej liczby zużytych worków. I ekonomiczny, gdyż pracownikom MPGK będzie łatwiej odbierać frakcje z kontenerów. Dotąd musieli wysypywać je z worków.
Zmiana podyktowana jest także wymaganiami firm recyklingowych, które nie chcą odpadów w workach.
Koszt zakupionych (za ponad 2 mln zł) pojemników nie obciąży mieszkańców. Zostały nabyte w formie leasingu, a rata leasingowa jest taka, jak dotychczasowe, miesięczne wydatki na worki.
Zmiana cieszy sporą grupę mieszkańców, którzy uważają, że dotychczasowy sposób był kłopotliwy. Trzeba było pamiętać, kiedy wywożone są frakcje, wystawione worki były rozszarpywane przez psy, przeszkadzały w garażach, piwnicach, gdzie były trzymane zanim zostały zapełnione.
Pojawiają się też jednak głosy krytyczne. To ze strony mieszkańców domów szeregowych, traktowanych jak jednorodzinne. Mieszkaniec takiej szeregówki zwracał nam uwagę, że nie wyobraża sobie 48 pojemników (16 domów szeregowych), stojących na względnie krótkim odcinku chodnika (w tym przypadku domy nie mają własnego, dostępnego terenu). Nie będzie to ani estetyczne, ani ekonomiczne.
Trudno nie zgodzić się z taka opinią. Może w przypadku takich kompleksów należy – jak ma to miejsce w domach wielorodzinnych – zastosować wspólne pojemniki do segregacji?
Fot. MPGK