Do tej pory miłośnicy szusowania po lodzie, musieli czekać zimą na minusowe temperatury i otwarcie sztucznych, odkrytych lodowisk przy jeleniogórskich szkołach. Ale za rok to powinno się zmienić. W mieście zostanie wybudowane kryte lodowisko. Samorząd podpisał właśnie umowę z wykonawcą.

Lodowisko wybuduje firma Alles Cool z Kępna, która specjalizuje się w tego typu obiektach. Kompleks stanie przy ulicy Kilińskiego, w miejscu po byłym targowisku. Tym samym może zakończyć się zła passa tego placu. Jeleniogórzanie pamiętają, że 12 lat temu mowa była o powstaniu tutaj galerii handlowej. Pomysł nie wypalił, plac stał pusty, ogrodzony płotem i zarastał samosiejkami. To ma się zmienić. Zdaniem prezydenta Jeleniej Góry, lokalizacja jest bardzo dobra, bo lodowisko w centrum miasta, ożywi jeszcze bardziej starówkę.

Także przemyślana jest decyzja o wymiarach obiektu. Lodowisko będzie miało wymiar 20 na 40 metrów. Jednorazowo na łyżwach będzie mogło jeździć około 80-90 osób. Samorząd celowo nie porywał się na budowę większego lodowiska, pozwalającego na rozgrywanie ligowych meczów hokeja. Po pierwsze byłoby to zbyt drogie, a poza tym utrzymanie drużyny hokejowej to ogromne koszty i miasta na to nie stać. Będzie za to lodowisko rekreacyjne, na którym można miło i pożytecznie spędzić czas. Będzie wystarczające do uprawiania shorttracka, curlingu, jazdy figurowej, a nawet amatorskiego hokeja. Obiekt ma mieć również pełne zaplecze socjalne oraz strefę dla osób towarzyszących np. dla opiekunów którzy przyjdą z dziećmi. Będzie także wypożyczalnia łyżew. Obiekt zostanie wyposażony w maszynę do utrzymywania gładkości lodu, tzw. rolbę, co zagwarantuje dobrą jakość lodu.

Można będzie jeździć od listopada do marca. W pozostałych miesiącach obiekt będzie służył miłośnikom rolek. Jacek Stempin z firmy Alles Cool uważa, że to optymalne rozwiązanie.

FOT. FB UM Jelenia Góra

Lodowisko kosztować około 9 mln złotych. Miastu udało się zdobyć 4 miliony złotych dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla gmin górskich. Budowa powinna zakończyć się w listopadzie przyszłego roku.

– Spełniamy marzenie wielu mieszkańców miasta – mówi prezydent Jerzy Łużniak. – Przy ciepłych zimach lodowiska na wolnym powietrzu często nie mają odpowiedniej jakości lodu i nie można z nich korzystać, a kryte lodowisko będzie działać niezależnie od pogody – wyjaśnia.

2 komentarze

  1. Pomysł nie wypalił, ale nie 12 lat temu ale ponad 20 lat temu, gdy wielki budowniczy prezydent JG Kusiak (z SLD dawniej PZPR) likwidował targowisko (czytaj jeleniogórskich drobnych przedsiębiorców), by zrobić miejsce na handlowym jeleniogórskim rynku dla galerii handlowych ! Poznajcie prawdę a prawda Was wyzwoli !
    Zatem ilu miało zatrudnienie na targowisku a ilu będzie miało zatrudnienie w tej hali i gdzie będzie transferowany zysk, czy on zostanie w Jeleniej – wątpię !
    Zadaniem władz lokalnych jest stwarzanie warunków do rozwoju miejscowej przedsiębiorczości a nie sprzedawanie „rodowych sreber” za paciorki !

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.