W środę 22 czerwca Sejm zajmie się obywatelskim projektem ustawy „Legalna aborcja. Bez kompromisów”. IBRiS zapytał Polaków, czy popierają liberalizację prawa aborcyjnego.

Zgodnie z tym projektem aborcja byłaby w Polsce legalna do 12 tygodnia ciąży. Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Radia ZET zapytał Polaków, jak oceniają ten projekt.

38,2 proc. respondentów odpowiedziało, że zdecydowanie popiera taką zmianę przepisów, a 23,6 – raczej popiera.

Zdecydowanie przeciwnych było 14,6 proc., a odpowiedź „raczej nie popieram” wybrało 12,1 proc. osób biorących udział w badaniu. Odsetek niezdecydowanych wyniósł 11,5 proc. 

Poparcie dla liberalizacji aborcji jest wyższe w przypadku kobiet i wynosi 63 proc. badanych.

Najwięcej przeciwników liberalizacji aborcji jest w grupie wiekowej 50-59 lat – 46 proc., z czego 15 proc. jest zdecydowanie przeciwnych złagodzeniu prawa aborcyjnego. Ale aż połowa badanych (50 proc.) ją popiera.

Najwyższe poparcie dla liberalizacji aborcji jest wśród osób z wykształceniem wyższym.

Aborcja w Polsce

Do stycznia 2021 roku aborcja w Polsce była dopuszczalna w trzech przypadkach:

– gdy ciąża stanowiła zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej,

– gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazywały na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu,

– gdy zachodziło uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (np. kazirodztwo, gwałt).

W październiku 2021 roku Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję, której skutkiem jest zawężenie liczby przesłanek, które dopuszczają legalną aborcję w Polsce:

– gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia ciężarnej,

– gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (np. kazirodztwo, gwałt).

News4Media/fot. iStock

2 komentarze

  1. Kobieta powinna się wcześniej zastanowić z kim idzie do łóżka, a nie póżniej i ratujcie wszyscy za mój błąd . Przy wadach płodu , gwałtach i innych nie zawinionych przypadkach aborcja powinna być bezpłatna . Wprzypadku tz . aborcji na życzenie w pełni odpłatna – za swoje błędy niech każdy płaci sam ! Tak jak w innych przypadkach nie płacą wszyscy , lecz każdy za siebie .

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.