Wszystko wskazuje na to, że zapowiadane przez policjantów protesty nie będą realizowane. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zgodziło się bowiem na propozycję związkowców. Choć mundurowi nie będą postulować w dotychczasowy sposób, lista ich żądań nie jest jeszcze zamknięta.

Wstrzymują protest

Jeszcze na początku tygodnia z różnych stron Polski płynęły informacje, że policjanci zaczęli masowo przechodzić na zwolnienia lekarskie. To konsekwencja zapowiadanych przez nich działań, które miały zachęcić rządzących do wygospodarowania środków na podwyższenie ich pensji. Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów domagał się wzrostu płacy o 500 zł netto (na rękę) dla każdego funkcjonariusza.

Dostali, co chcieli

Początkowo MSWiA nie chciało przystać na propozycję związkowców, proponując im podwyżkę w wysokości 500 zł, ale brutto. We wtorkowym spotkaniu przedstawicieli związku policjantów, większością głosów przyjęto najnowszą propozycję resortu. Jest ona zgodna z wcześniejszymi oczekiwaniami mundurowych. Oznacza to, że wkrótce ich pensje wzrosną o 677 zł brutto, czyli postulowane 500 zł po odliczeniu wszystkich kosztów. O porozumieniu informował na Twitterze Maciej Wąsik, wiceminister MSWiA.

Otrzymałem właśnie informacje, że Zarząd Główny NSZZ Policjantów zdecydowaną większością głosów przyjął propozycję MSWiA w sprawie rozwiązań w ustawie modernizacyjnej! Cieszę się z tej decyzji i czekam na decyzje związków Straży Pożarnej i Straży Granicznej!” – napisał.

Koniec protestu, ale jeszcze nie koniec rozmów

Oprócz podwyżek, policjanci domagają się również poprawienia innych warunków związanych z ich zatrudnieniem w sferze publicznej. Chcieliby m.in. zmiany tzw. mierników pracy i lepszych warunków socjalnych (np. przydziału mieszkań służbowych, jak to odbywa się w wojsku). Ponadto domagają się również wyższych dodatków służbowych za staż pracy i wykonywane funkcje. Ministerstwo zobowiązało się do wdrożenia zmian w rzeczonym zakresie. Nowe zasady mają wejść w życie najpóźniej do końca 2023 r.

News4Media/ fot. iStock

1 Komentarz

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.