W związku ze zbliżającym się dniem „Wszystkich Świętych” funkcjonariusze garnizonu policji jeleniogórskiej od 28 października do 2 listopada br. będą prowadzić wzmożone działania policyjne pod kryptonimem „Znicz 2022” na głównych ciągach komunikacyjnych Jeleniej Góry oraz wszystkich dróg dojazdowych do cmentarzy na terenie całego powiatu karkonoskiego.

Celem prawidłowej realizacji zamierzonych działań planuje się 31 października i 1 listopada następujące zmiany organizacji ruchu drogowego w rejonie jeleniogórskich cmentarzy :

Cmentarz przy ulicy Sudeckiej (Stary)

Wytyczone i zabezpieczone zostaną następujące miejsca do parkowania :

 • prawa i lewa strona jezdni, parkowanie po obu stronach ulicy Skowronków w kierunku ulicy Mickiewicza ( Skowronków – ruch jednokierunkowy od ul. Sudeckiej).
 • Przy prawych krawędziach części dwujezdniowej ulicy Mickiewicza ( patrole nadzorujące ten odcinek nie mogą dopuścić do parkowania pojazdów na zielonym pasie pobocza i rozdzielającym )
 • plac przy ulicy Sudeckiej naprzeciwko bramy głównej cmentarza z wydzieloną częścią dla pojazdów osób niepełnosprawnych
 • plac przy Zakładzie Zieleni Miejskiej ulica Mickiewicza,
 • ul. Staffa – wjazd tylko i wyłącznie od ul. Sudeckiej, w wyniku czego możliwe będzie parkowanie pojazdów po prawej stronie jezdni w kierunku ul. Nowowiejskiej
 • ul. Ks.Gniatczyka – droga jednokierunkowa od ul. Sudeckiej w kierunku Osiedla Czarnego, parkowanie tylko w miejscach wyznaczonych.

Cała długość ul. Sudeckiej – zakaz zatrzymywania się i postoju

Cmentarz przy ulicy Sudeckiej ( Nowy )

Parkingi usytuowane przy tym cmentarzu są zabezpieczone w wystarczającą liczbę miejsc do parkowania pojazdów, jednak nad bezpieczeństwem czuwać będą policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Jeleniej Górze. Apelujemy do kierowców o bezwzględne stosowanie się do ich poleceń.

Cmentarz przy ulicy Jagiellońskiej ( Jelenia Góra – Cieplice)

Wytyczone i zabezpieczone zostaną następujące miejsca do parkowania pojazdów :

 • plac przy Dworcu PKP ulica Dworcowa,
 • przy prawej krawędzi jezdni ulicy Marcinkowskiego w kierunku ulicy Dworcowej,
 • na ulicy Dworcowej przy jej lewej krawędzi w kierunku ulicy Sobieszowskiej,
 • ulica Jagiellońska prawa strona jezdni w kierunku ulicy Lubańskiej,
 • ul. Jagiellońska będzie częściowo zamknięta dla ruchu pojazdów na odcinku wzdłuż cmentarza.

Jak co roku, zachęcamy do korzystania z komunikacji miejskiej.

Dzień „Wszystkich Świętych” jest dniem szczególnym dla każdego człowieka, skłania do zadumy. Zamyślenie, zadumę, pośpiech, roztargnienie często wykorzystują przestępcy, a te osoby stają się ofiarami kradzieży, napadów ewentualnie zdarzeń komunikacyjnych bądź sami te zdarzenia powodują.

Apelujemy do wszystkich kierowców:

 o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonach cmentarzy i wszędzie tam gdzie występuje nasilenie ruchu pieszych,

 o zwracanie uwagi na oznakowanie dróg i ulic – wystąpią przypadki znacznych zmian w organizacji ruchu. Tak zwana jazda na pamięć może być przyczyną wypadku,

 o parkowanie tylko w miejscach do tego wyznaczonych, w sposób umożliwiający swobodny ruch pieszych i innych pojazdów,

 o niepozostawianie w samochodach rzeczy wartościowych. Pamiętajcie o przysłowiu „okazja czyni złodzieja”,

 podczas pobytu na cmentarzu trzymajcie przy sobie torebki, saszetki. Nie zostawiajcie ich nawet na chwilę bez opieki (np. gdy idziecie po wodę do kwiatów).

Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności i pilnowanie swojego mienia w miejscach bardzo zatłoczonych (pociągi, tramwaje, autobusy, sklepy), gdzie mogą pojawić się tzw. „kieszonkowcy”. Z reguły atakują w tłoku podczas wsiadania, opuszczania pojazdu lub przeglądania towaru w sklepie. Wielokrotnie sami powodują ścisk i aranżują sytuacje absorbujące uwagę osoby okradanej.

Policjanci na cmentarzach rozwiesili ulotki informujące o zagrożeniach oraz w jaki sposób na nie zareagować.

Na terenie cmentarzy „kieszonkowcy” uważnie obserwują osoby pozostawiające koło nagrobków torebki i oddalające się w celu nabrania wody dla roślin. Ta krótka chwila wystarczy, aby dokonać kradzieży. Dlatego też, gdy chociażby na chwilę oddalacie się Państwo – zabierajcie ze sobą swoją własność. Jeżeli odwiedzamy cmentarz wspólnie z rodziną, pozostawione rzeczy powierzamy opiece jednej z tych osób.

W rejonie cmentarzy i dróg dojazdowych policja zapewni zwiększoną ilości patroli mundurowych. Bezpieczeństwa pilnowali też będą policjanci ubrani po cywilnemu. Zawsze możecie liczyć na naszą pomoc i opiekę. Prosimy o przekazywanie policjantom wszelkich uwag mogących przyczynić się do zapewnienia nam wszystkim spokoju i bezpieczeństwa.

Jeżeli planujecie Państwo w tym czasie wyjazdy na groby, do rodziny na kilka dni musicie zadbać o bezpieczeństwo swoich domów i mieszkań. Wskazanym jest zadbać o różnego rodzaju zabezpieczenia techniczne, np. alarmy, domofony.

Najlepszym zabezpieczeniem jednak będzie nasz sąsiad, który zwróci uwagę na nasze mieszkanie podczas naszej nieobecności.

Ponadto policjanci przypominają o konieczności noszenia elementów odblaskowych po zmierzchu, poza terenem zabudowanym. Dają one kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji często ratującej życie czy zdrowie.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.