Od 12 do 15 sierpnia 2023 roku jeleniogórscy policjanci prowadzili wzmożone działania prewencyjne ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom i turystom, którzy w tych dniach odwiedzili ziemię jeleniogórską. Działania ukierunkowane były na:

  • zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego,
  • zapewnienie płynności ruchu na drogach,
  • eliminowanie z ruchu kierujących w stanie po użyciu alkoholu lub nietrzeźwości, bądź podobnie działającego środka,
  • dyscyplinowanie kierujących, którzy lekceważyli obowiązujące ograniczenia prędkości.

W czasie weekendu na drogach regionu doszło do dwóch wypadków. Do pierwszego z nich doszło 14 sierpnia br. około godziny 13.30 w Jeleniej Górze na ul. Wojska Polskiego.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że 35-letni kierujący hulajnogą jadący ul. Wojska Polskiego w kierunku Cieplic najprawdopodobniej drogą rowerową pod prąd uderzył w pojazd marki Skoda skręcający w ul. Modrzejewską. Kierujący hulajnogą został przewieziony do szpitala. Kierowca Skody trzeźwy. Obecnie policjanci wyjaśniają szczegółowo okoliczności tego zdarzenia.

Do drugiego zdarzenia doszło 15 sierpnia 2023 roku w Ścięgnach. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 19-letnia kierującą pojazdem marki Renault najprawdopodobniej nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu 33-letniemu motocykliście, w wyniku czego doszło do zderzenia. Motocyklista został przewieziony do szpitala. Obecnie policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności tego wypadku.

W tym okresie na naszych drogach doszło do kilkunastu kolizji, z których najczęstszą przyczyną było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, nieprawidłowy manewr wyprzedzania oraz najechanie na tył innego pojazdu.

Do groźnie wyglądającej kolizji doszło 12 sierpnia w Siedlęcinie, gdzie podczas manewru wymijania, najprawdopodobniej w wyniku niedostosowania prędkości do warunków drogowych oraz obustronnego przekroczenia osi jezdni na łuku drogi doszło do zderzenia dwóch pojazdów Citroena i VW. Na szczęście nikt nie doznał obrażeń. Uczestnicy zdarzenia trzeźwi.

Policjanci w tych dniach zatrzymali 8 nietrzeźwych kierujących, w tym 6 rowerzystów, z których jeden spowodował kolizję najeżdżając na stojący pojazd, 1 mężczyznę podejrzewanego o kierowanie pod wpływem środków odurzających, 3 kierowców, którzy naruszyli zakazy sądowe, 1 kierującego wbrew decyzji oraz 1 po użyciu alkoholu. Nietrzeźwi kierowcy mieli od 0,7 do 1,6 promila alkoholu w organizmie.

Nieodpowiedzialni kierowcy byli poważnym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego i jednocześnie narazili się na poważne konsekwencje prawne. Teraz za popełnione przestępstwa odpowiedzą przed sądem.

Przypominamy, że prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego jest przestępstwem. Za ten czyn grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do lat 2. Kierowcom za naruszenie zakazu sądowego grozić może nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

W tych dniach policjanci obsłużyli ponad 370 interwencji, zarówno domowych, jak i w miejscach publicznych.

Jeleniogórscy policjanci apelują do kierowców o rozsądek i rozwagę. Kierowcy „noga z gazu”. Kierujący, którzy lekceważą obowiązujące limity prędkości narażają siebie i innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo.

Pamiętajmy, że wsiadając za kierownicę pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka stwarzamy poważne zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i innych uczestników ruchu drogowego. Od nas samych, naszej odpowiedzialności zależy bezpieczeństwo nasze, ale również innych.

Fot. i info. KMP Jelenia Góra – Edyta Bagrowska

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.