W miniony piątek i w sobotę policjanci jeleniogórskiej drogówki wspólnie z policjantami z sąsiednich powiatów prowadzili akcję „pieszy kontra pojazd” i dyscyplinowali zarówno pieszych, jak kierowców, którzy nie przestrzegali obowiązujących przepisów. Działania prowadzone były z wykorzystaniem drona, którego obsługiwali policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Efekt dla wielu uczestników ruchu był bardzo nieprzyjemny. W trakcie działań funkcjonariusze zatrzymali 177 kierujących i 41 pieszych, którzy popełnili wykroczenia w ruchu drogowym, zatrzymali 2 nietrzeźwych rowerzystów, kobietę, która kierowała wbrew decyzji o cofnięciu jej uprawnień oraz 35-latka, który kierował wbrew zakazowi sądowemu.

– W dwudniowych działaniach (10-11.02.23) prowadzonych w regionie jeleniogórskim uczestniczyli policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze oraz policjanci z ościennych powiatów. W działaniach wykorzystano również drona, którego obsługiwali policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP we Wrocławiu – informuje Edyta Bagrowska z jeleniogórskiej policji. – W tracie działań policjanci zatrzymali 177 kierowców, którzy popełnili wykroczenia w ruchu drogowym. Najwięcej, bo 81 kierujących zostało zatrzymanych za przekraczanie prędkości w rejonie przejść dla pieszych, a 21 uczestników ruchu zostało ukaranych za nieprawidłowe przejeżdżanie przejść. Policjanci zatrzymali 8 dowodów rejestracyjnych, a także obsłużyli 24 kolizje drogowe. Ponadto zatrzymali 41 pieszych, którzy nie stosowali się do obowiązujących przepisów, w tym 24 za przechodzenie w miejscu niedozwolonym, 4 za przechodzenie na czerwonym świetle i 4 za poruszanie się po zmierzchu, poza terenem zabudowanym bez elementów odblaskowych.

Policjanci zatrzymali także 2 nietrzeźwych rowerzystów. Jeden z nich miał 1,5, a drugi 2 promile alkoholu w organizmie. Rowerzyści za popełnione wykroczenia zostali ukarani mandatami po 2500 zł. W trakcie działań mundurowi zatrzymali kierującego, który naruszył sądowy zakaz oraz 33-letnią kobietę, która kierowała pojazdem pomimo decyzji o cofnięciu jej uprawnień.

Policja zwraca uwagę na najczęściej popełniane przez kierujących i pieszych naruszenia zasad ruchu drogowego.

Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego jest przestępstwem. Za ten czyn grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do lat 2. Kierującym za naruszenie sądowego zakazu kierowania pojazdami grozić może kara pozbawienia wolności nawet do lat 5, a za kierowanie wbrew decyzji o cofnięciu uprawnień kierującym grozić może kara pozbawienia wolności nawet do lat 2.

Niezależnie od przepisu nakazującego pieszym nosić elementy odblaskowe, gdy poruszają się poza obszarem zabudowanym, powinni dla własnego bezpieczeństwa we wszystkich tych miejscach, gdzie np. nie ma chodnika. Takie odblaski mogą uratować ich życie. W okresie zimowym piesi stanowią szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Nie zawsze oświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez nich samych sprawiają, że dochodzi do wielu wypadków.

Piesi uczestnicząc w zdarzeniu drogowym pozbawieni są jakiejkolwiek ochrony. Nie mogą liczyć na poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa czy strefy kontrolowanego zgniotu. Piesi są całkowicie „odsłonięci” i w konsekwencji narażeni na poważne obrażenia ciała. W przypadku zderzenia z samochodem, który porusza się z prędkością 50 km/h, pieszy ma już tylko 50 proc. szans na przeżycie, a przy prędkości około 80 km/h prawdopodobieństwo przeżycia pieszego spada praktycznie do zera.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Jednak każdy pieszy powinien mieć świadomość, że fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Fot. KPP Jelenia Góra

3 komentarze

  1. Janusz z bloku Odpowiedź

    Paprochy, tak samo jak Policja robią łapanki na kierowców wyprzedzających przed pasami nawet gdy żywego ducha nie ma w około. Mnie ostatnio Policja próbowała wrobić w taką sytuację w Cieplicach. Na odcinku gdzie jest przejście za przejściem, przed Koroną, zwolnili do 35km/h i czekali aż się wkurzę i ich wyprzedzę. Wtedy z uśmiechem na twarzy wpada mandat 1500 zł i 15 punktów.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.