Choć wykonują tę samą pracę nadal zdarza się, że kobiety i mężczyźni otrzymują zupełnie inne zarobki. Dziś obchodzimy Europejski Dzień Równości Płacy, który ma w sposób symboliczny zwrócić uwagę na wciąż istniejący problem luki w wynagrodzeniach. Jak sytuacja wygląda w Polsce na tle innych krajów?

Z czego wynika zjawisko luki płacowej?

Na różnicę w wysokości wynagrodzeń wpływa wiele czynników. Dużą rolę odgrywa tu nie tylko wykształcenie, doświadczenie czy specyfika wykonywanej pracy. Kobiety częściej porzucają swoją obecność na rynku pracy, aby zająć się wychowywaniem dzieci czy opieką nad bliskimi osobami. Taka rola społeczna może tworzyć krzywdzący stereotyp, że pensja małżonki jest tylko dodatkiem do domowych finansów.

Jak wypada Polska na tle innych krajów?

Jak podaje RMF24 opierając się na statystykach Eurostatu i danych MRiPS, w całej Unii Europejskiej kobiety zarabiają o 14,1 proc. mniej niż płeć przeciwna. W Polsce wskaźnik ten wynosi 8,5 proc.

Najgorszy wynik w zestawieniu odnotowała Estonia, w której luka płacowa wynosi 21,7 proc. Tuż za nią są Łotwa (21,2 proc.); Austria (19,9 proc.) i Niemcy (19,2). Kobiety, dla których priorytetem jest równość wynagrodzeń, ze spokojem mogą szukać pracy w Luksemburgu, gdzie odnotowano najniższy wskaźnik nierówności płac (1,3 proc.).

Zebrane dane pokazują, że problem dotyczy w szczególności sektora prywatnego. W Polsce zauważono również, że istotną rolę w ustalaniu wysokości zarobków odgrywa wiek zatrudnionych. W grupie 55 – 64 lata odsetek luki płacowej wyniósł jedynie 0,1 proc. Największe zaś różnice dotyczą pracowników w przedziale wiekowym 35 – 44 (13,6 proc.).

Pomoc dla pracodawców

Chcąc zachęcić przedsiębiorców do eliminowania zjawiska luki wewnątrz zakładów pracy, ministerstwo rodziny i polityki społecznej stworzyło i udostępniło bezpłatną aplikację, która w przejrzysty sposób pomoże oszacować różnice w wynagrodzeniach.

Zagwarantowanie równej płacy za tę samą pracę niesie ze sobą wiele korzyści. Stanowiska pracy równo wynagradzane są bardziej atrakcyjne i przyciągają utalentowane osoby. Dotychczasowi pracownicy są bardziej zmotywowani. Ponadto równość płacowa i przejrzystość zarobków zwiększa konkurencyjność pracodawcy na rynku pracy – czytamy na rządowej stronie.

News4Media/ fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.