Walcząca z Rosją Ukraina już dostała od nas taki sprzęt. Teraz jednak wyda na Kraby ogromne pieniądze.

155-milimetrowa armatohaubica Krab waży około 48 ton. Jest zabójczo skuteczna, bo potrafi trafić w cele oddalone o 40 kilometrów. Wypuszcza nawet 6 pocisków na minutę. I jest produkowana w Polsce. Zajmuje się tym Huta Stalowa Wola. To część Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Polska armia korzysta z Krabów, a kontrakt na dostawę 96 podpisano jeszcze w 2016 roku. Krabów używa także ukraińskie wojsko w walce z Rosjanami.

Skąd Ukraińcy mają taki sprzęt? Z Polski. W ubiegłym tygodniu wysłaliśmy tam 18 armatohaubic. Zostały wydzielone z zasobów Wojska Polskiego.

Już wiadomo, że takich transportów będzie więcej. Właśnie został podpisany kontrakt na trzy kolejne dywizjony. To ok 60 armatohaubic, które wyprodukuje Huta Stalowa Wola. Zamówienie ma zostać zrealizowana najszybciej, jak się tylko da. HSW jest w stanie wyprodukować 20-30 sztuk rocznie.

„Wartość transakcji to ok. 3 mld zł. Jest to pierwszy klient eksportowy na ten rodzaj sprzętu” – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”. I zaznacza, że „Problemem wciąż pozostaje kwestia amunicji, bo polski przemysł nie potrafi tego robić samodzielnie. Amunicję do ukraińskich Krabów prawdopodobnie zapewnią Amerykanie”.

News4Media/fot. Sejm

5 komentarzy

  1. Wszystko się zgadza, sprzedają broń Ukrom na kredyt, tylko pisowcy już trąbią, żeby Ukrainie te długi umorzyć !! My za to zapłacimy ! Skończy się dobrobyt w Polsce.

  2. Ten kraj oddał za darmo 18 zestawów KRAB. Za koreańskie podwozia do nich produkowane w Korei zapłaciliśmy setki milionów dolarów. I oddaliśmy za bezdurno banderowcom komika Żelańskiego.

  3. Rząd ułatwił zbieranie chrustu na opał. To odpowiedź na wysokie ceny energii. Tak pis.ia swa.locza małego kulawego s z c z o c h a żoliborskiego zrobiła z was dziadów. Tymczasem ukrainki z małymi ukrsińcami będą mieszkać w ogrzewanych domach.

  4. JakTamSzmaciarsze? Odpowiedź

    Pro_banderowscy_komentatorzy_nadal będą głosić miłość do żydazełenskiego i jego nazistowskiej azow-bandy i będą wspierać i finansować i błogosławić bestialskich ukraińskich morderców z wołynia? W każdej prawie pipidówie na ichniej zachodniej banderowskiej ukrainie – główna ulica, główny plac, nosi na 99% imię ludobójcy sqrwiela bandery. A co na to nasz nierząd? A nic to – nasz nierząd uważa, że to nic, oj, nic tam polactwo!- Nic się nie stało!!

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.