Pułapką było ogłoszenie o pracę. Osoby, które się na to skusiły, wpadły w sidła młodego oszusta. Trwają poszukiwania jego partnera.

Młody mężczyzna, mieszkaniec województwa wielkopolskiego został właśnie zatrzymany przez policjantów w Częstochowy. „Na wniosek Prokuratury Rejonowej Częstochowa-Północ 18-latek na 2 miesiące trafił do aresztu. Grozi mu do 8 lat więzienia.” – informują mundurowi i dodają, że był to efekt szeroko zakrojonych działań, w które włączeni zostali funkcjonariusze zajmujący się cyberprzestępstwami oraz jeden z częstochowskich sklepów zajmujących się sprzedażą internetową.

Internetowy haczyk

Przestępca posługując się danymi innych osób, zamieszczał ofertę pracy na jednym z portali społecznościowych. Od osób zainteresowanych podjęciem pracy wyłudzał ich pełne dane osobowe, a następnie w celu rzekomej weryfikacji podawał konto bankowe, na które zainteresowani mieli przelać 1 zł.” – opisuje metodę działania 18-latka policja i wyjaśnia, że nowe zatrudnienie na zgłaszające się osoby nigdy nie czekało. Wykonany przez oszukanych przelew uruchamiał procedurę kredytową w banku i w taki sposób osoba skuszona ogłoszeniem kupowała na raty drogi sprzęt elektroniczny. Towar jednak trafiał w ręce oszusta, a ten sprzedawał go po znacznie niższej cenie w internecie. Oszukani za to zostawali z ratami kredytu.

„18-letni mieszkaniec województwa wielkopolskiego uczynił sobie stałe źródło dochodu z tego przestępczego procederu. W ciągu 4 miesięcy ponad 350 osób dało się nabrać na tę metodę i przekazało oszustom swoje dane. 29 z nich nieświadomie zaciągnęło kredyt i zrobiło zakupy na raty.” – informuje policja i zaznacza, że oszukanych byłoby znacznie więcej, ale mundurowi podjęli współpracę z wspomnianym wcześniej sklepem, w którym przestępcy (18-latek współpracował z jeszcze jedną osobą) składali zamówienia. „Policjanci są już na tropie drugiego z mężczyzn, który wspólnie i w porozumieniu z 18-latkiem prowadził nielegalny ‘interes’.” – zaznacza policja.

News4Media, fot.: policja.pl

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.