W 2019 r. w Jeleniej Górze odnotowano 1182 zgony, wobec 1385 zgonów w roku 2020 – tak wynika z danych z Urzędzie Stanu Cywilnego w Jeleniej Górze. Oznacza to, że zmarło o ponad 200 osób więcej. Szczególnie dramatyczny był listopad 2020, w którym zmarło aż o 90 osób więcej niż przed rokiem. Jeleniogórskie statystyki pokrywają się z ogólnokrajowymi. Akty zgonu wystawiane są ze względu na miejsce śmierci, a nie na miejsce zamieszkania. Dlatego występują duże różnice w statystykach odnotowywanych przez USC, a ilością pochówków na cmentarzach komunalnych (drugim powodem są pochówki organizowane na cmentarzach parafialnych, które nie są ujmowane w statystykach MPGK). W 2019 r. na jeleniogórskich cmentarzach komunalnych zorganizowano 891 pochówków, a w ubiegłym roku 926. Także z zestawienia miesięcznego pochówków w Jeleniej Górze wynika, że bardzo wiele dużo osób pożegnaliśmy w listopadzie. W 2019 r. na jeleniogórskich cmentarzach komunalnych zorganizowano 53 pogrzeby, gdy rok później było ich aż 124.

 

Z miesięcznych statystyk pochówków widać jak bardzo pandemia, koronawirus, ale też coraz trudniejszy dostęp do służby zdrowia, wpływał na wzrost zgonów. Przez większą część 2019 i 2020 r. liczby były porównywalne. Sytuacja na niekorzyść zmieniła się w ostatnich miesiącach minionego roku.

 

W Jeleniej Górze usługi pogrzebowe świadczy dziesięć firm. W ubiegłym roku najwięcej pogrzebów zorganizowała firma SIMS, drugi jest Anubis, a trzeci MPGK. Na zarządzanych przez siebie cmentarzach MPGK przygotował trzy razy mniej pochówków niż SIMS.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.