Od początku roku w Polsce są wprowadzane kolejne zmiany związane z Polskim Ładem. Już w pierwszym miesiącu po wejściu w życie nowych przepisów okazało się, że wbrew wcześniejszym obietnicom, zmiany podatkowe są niekorzystne dla wielu grup pracowników oraz emerytów.

Podniesienie kwoty wolnej od podatku i ulga dla tzw. klasy średniej – to dwa z podstawowych założeń reformy podatkowej wprowadzonej w Polsce z pierwszym dniem nowego roku. Okazało się jednak, że choć ogłaszany hucznie przez partię rządzącą miał być dla Polaków finansową idyllą, to jednak – wbrew wcześniejszym obietnicom – niektórzy z nich ponieśli już straty. Niższe pensje otrzymali m.in. nauczyciele i mundurowi. Politycy zapowiadają, że naprawią szkody, a były już minister finansów Tadeusz Kościński podał się do dymisji, biorąc na siebie odpowiedzialność za zamieszanie.

Pracownia badawcza United Surveys, na zlecenie RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” zapytała Polaków o ich odczucia związane z rewolucją. Na pytanie, czy na zmianach związanych z Polskim Ładem respondenci stracili czy skorzystali, większość z nich odpowiedziała, że poniosła straty lub sytuacja po prostu się nie zmieniła. Poszczególne dane prezentują się następująco:

– 42,7 proc. badanych twierdzi, że ich sytuacja finansowa pozostała taka sama,
– 26,6 proc. z nich „raczej” dopatruje się strat,
– kolejnych 11,1 proc. wybrało odpowiedź „zdecydowanie straciłem/am”,
– 12,6 proc. uczestników badania wskazało odpowiedź „raczej skorzystałem/am”,
– 7 proc. ankietowanych zyskało na tych zmianach z całą pewnością.

Źródło: United Surveys / RMF FM / DGP; Graf.: News4Media

Podobne badanie ta sama firma przeprowadziła w ubiegłym miesiącu. Wówczas respondenci odpowiadali na pytania dotyczące ich oczekiwań. Zestawienie tych badań pokazuje, że część ankietowanych rozczarowała się realnym wpływem Polskiego Ładu na swoje finanse. Strat oczekiwało wtedy niespełna 30 proc. badanych, a ponad 27 proc. uważało, że skorzysta na rewolucji. 26 proc. pytanych w styczniu twierdziło, że ich sytuacja nie zmieni się. Pozostali nie umieli wskazać jednoznacznej odpowiedzi (16,4 proc.).

News4Media/fot. iStock

2 komentarze

  1. Niestety mi on nie pomoże, ale kiepsko było i przed :/ stąd wpadłem w długi i zaczynam spłacac. Windykuje mnie kruk a oni faktycznie nie traktują człowieka jak przegrywa. Także dam radę to z nimi ogarnąć.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.