W poniedziałek, 24 stycznia, odbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnej, wirtualnej strzelnicy w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych w Piechowicach. Nowo otwarta strzelnica powstała dzięki ogłoszonemu w zeszłym roku konkursowi Ministerstwa Obrony Narodowej „Strzelnica w powiecie 2021”. Wśród 47 beneficjentów programu znalazły się dwa samorządy z naszego regionu – Powiat Karkonoski oraz Gmina Stara Kamienica. Powiat Karkonoski, zlokalizował strzelnicę w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych w Piechowicach, który prowadzi klasy mundurowe.

„To wielka radość dla szkoły. Prowadzimy edukację wojskową i ogólnopolicyjną, której jednym z elementów jest wyszkolenie strzeleckie. Przekazany przez Powiat sprzęt jest bardzo nowoczesny i daje ogromne możliwości. Mam nadzieję, że pozwoli to naszym uczniom rozwijać swoją pasję.” – powiedziała Dorota Sobczyńska, dyrektor ZSTiL w Piechowicach.

Podczas uroczystości uczniowie szkoły zademonstrowali sprzęt wykorzystywany na strzelnicy. Jest ona wyposażona w laserowe repliki broni długiej i krótkiej, które symulują odgłos strzału i odrzut charakterystyczne dla prawdziwej broni. Oprócz standardowych programów, dzięki oprogramowaniu można aranżować nowe scenariusze oraz symulować różnego rodzaju treningi strzeleckie. Strzelnicę wirtualną można rozbudowywać o kolejne moduły i podłączać do sieci, co pozwala prowadzić szkolenia o różnym stopniu skomplikowania dla kilku osób jednocześnie.

„Ministerstwo dofinansowywało przede wszystkim projekty w szkołach, które prowadzą klasy mundurowe, stąd wybór szkoły w Piechowicach. Głównym celem programu jest zwiększenie ilości infrastruktury strzeleckiej, co umożliwi propagowanie i rozwój sportu strzeleckiego. Ze strzelnicy mogą korzystać nie tylko uczniowie, ale też organizacje proobronne.” – powiedział senator Krzysztof Mróz.

Całkowity koszt wykonania strzelnicy to 201 384,15 zł, z czego 150 000 zł wyniosła dotacja Ministerstwa Obrony Narodowej. Dla nowej strzelnicy zaaranżowano pomieszczenie w dawnych warsztatach szkolnych, gdzie funkcjonuje już przygotowana przez uczniów strzelnica na broń pneumatyczną.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.