O przykładzie kolejnej, bezmyślnej wyprawy w góry informują ratownicy Karkonoskiej Grupy GOPR. W minioną sobotę (26 marca) pomagali turystom z Niemiec. Wybrali się na Śnieżkę z dzieckiem w spacerówce. Wycieczkowicze utknęli na zboczach góry. W sumie w minionym tygodniu (21.03-28.03) ratownicy udzielili pomocy 17 poszkodowanym i 4 psom.

27 marca w godzinach popołudniowych ratownik dyżurny odebrał zgłoszenie o utknięciu sześciu obywateli Niemiec, wraz z trzema psami oraz dzieckiem i… wózkiem spacerowym na drodze Jubileuszowej na zboczach Śnieżki – opisują ratownicy GOPR.

Do pomocy zostały zadysponowane cztery zespoły – w tym jeden ze wsparciem Horská Služba ČR /Czech mountain rescue. Turyści z pomocą ratowników bezpiecznie dotarli na dół.

Ich przykład powinien być ostrzeżeniem dla innych osób, wybierających się teraz w góry. – Pamiętajmy, że mimo wysokich temperatur, w szczytowych partiach gór pokrywa śniegowa dalej jest bardzo duża – a ograniczenia związane z zamknięciem szlaków ze względu na zagrożenie lawinowe – dalej obowiązują -wyjaśniają goprowcy. Właśnie opisany powyżej wypadek, jest składową źle zaplanowanej trasy, złamania pogodowego oraz złego przygotowania się na zimowe warunki.

W Karkonoszach, mimo niedziałającego wyciągu na Karpacz Ski Arena (konserwacja do dnia 15.04.) ruch turystyczny w rejonie Śnieżki wciąż jest spory. Tak samo jak w rejonie Szrenicy (tam konserwacja Ski Arena Szrenica rozpoczyna się od 04.04.). Ratownicy GOPR przypominają, że może dochodzić do nagłych zmian pogodowych w postaci mocnego wiatru, zachmurzenia i spadającej temperatury. Bądźmy na to przygotowani.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.