– Nie ma chyba osoby z Jagniątkowa, Michałowic, Piechowic czy Jeleniej Góry, która nie słyszałaby o księdzu Kubku, barwnej i nietuzinkowej postaci z Michałowic a wcześniej Jagniątkowa. Szedł przez życie w zgodzie ze sobą. Z szeroko rozpostartymi ramionami witał każdego, kogo spotkał na swojej drodze, traktując go jak przyjaciela – mówi Małgorzata Nabel-Dybaś. – Poznałam go 20 lat temu realizując reportaż do radiowej Trójki. Na 2 miesiące przed śmiercią wyraził zgodę na film o sobie, skromnym księdzu z gór, który stawał zawsze za człowiekiem, nawet przeciwko kościołowi. Chcemy, żeby pamięć nie zgasła i by trwał w naszych sercach.. Niestety, zmarł przed pierwszymi ujęciami do filmu. Postanowiliśmy jednak kontynuować pracę i stworzyć dokument o księdzu, który na własny i niepowtarzalny sposób głosił ewangelię – także poza kościołem – i reformował go, mimo, iż spotykały go konsekwencje z tego powodu.

Prace nad filmem trwają od sierpnia 2019 r. Mimo własnego zaangażowania w film, jego twórcy nie są już w stanie udźwignąć produkcji własnymi siła. Dlatego zwracają się z prośbą o wsparcie projektu.

Małgorzata Nabel-Dybaś jest zdobywczynią wielu polskich i zagranicznych nagród za reportaże radiowe. Zadebiutowała w 1999 r. historią o pomniku, który ciotka autorki – Danuta Nabel-Bochenkowa – postawiła ku czci pierwszego człowieka na Księżycu. Reportaż „Jak Danka i Kazik nie polecieli na księżyc” dostał się także do finału konkursu im. Jacka Stwory. W 2007 roku otrzymała prestiżową nagrodę dla młodych twórców AKE BLOMSTROM MEMORIAL PRIZE za reportaż „Pamiętnik z wieżowca Małgorzata”, który nagrodzono w wielu konkursach m.in. „za nowatorski warsztatowo obraz losów kilku pokoleń mieszkańców wielorodzinnego bloku, wpisany w historię miasta i kraju”. Rok później została stypendystką EBU Master School of Talents. Jest także dwukrotną laureatką konkursu SDP w 2006 r. i 2008 r. oraz w 2016 r. finalistką Grand Press. Reżyserowała też film przyrodniczy „50 cm życia”.

Dlaczego ks. Mariana Matulę nazywano Kubkiem? Pomóżcie zrealizować film, w którym znajdzie się m.in. odpowiedź na to pytanie. I później obejrzyjcie go koniecznie!

Odnośnik do zbiórki TUTAJ

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.