Inwestycję docenią mamy, które pchały wózki z dziećmi po niewygodnej kostce granitowej, a także osoby mające problemy ze sprawnym poruszaniem się i również panie na szpilkach. Wózkostrada o szerokości 3 metrów ma być gotowa w maju.

Budowlańcy pracują od poniedziałku (15 marca) i na razie zrywają kostkę przy Bramie Wojanowskiej.

Nowa, wygodna trasa prowadzić będzie od Bramy do placu Ratuszowego. W drugą stronę, od Bramy Wojanowskiej do ulicy Kubsza, wózkostrady nie będzie, gdyż zdaniem gospodarzy miasta, tu kostka jest nieco szersza, chodzi się wygodniej i nie ma takiej potrzeby.

Wiadomo co stanie się z pozyskaną kostką granitową. – Będzie wykorzystana w w innych miejscach – wyjaśnia prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak. Zapowiedział jednocześnie, że kostką, która pozyskano podczas remontu ulicy Wojska Polskiego, zostaną wyłożone ulice starówki między innymi: Długa, Krótka, Pijarska, Druciana i Pionierów Jeleniej Góry

O wózkostradzie mówiono w Jeleniej Górze od 2016 roku. Nie udawało się rozpocząć inwestycji, bo nie było na nią pieniędzy. Obecne pochodzą z Funduszy Norweskich i EOG. Na projekt „Żyj, mieszkaj, pracuj w Jeleniej Górze!” samorząd otrzymał 15 mln zł. W ramach projektu w centrum stolicy Karkonoszy uzupełniona zostanie zieleń miejska, opracowany Plan Adaptacji do Zmian Klimatu Aglomeracji Jeleniogórskiej oraz prowadzona będzie edukacja ekologiczna dla mieszkańców. Fundusze zostaną również zainwestowane w infrastrukturę rowerową i utworzenie „Szlaku Jelonka”. Zaplanowano także prace zmierzające do poprawy dostępności zabytkowego centrum miasta dla osób z ograniczeniami w poruszaniu się, w szczególności osób z niepełnosprawnościami, rodziców z małymi dziećmi czy też turystów z ciężkim bagażem.

W ramach projektu ma powstać również miejsce spotkań mieszkańców i handlu lokalnego na terenie byłego targowiska Flora. Planowana jest też budowa zadaszonej sceny plenerowej na jeleniogórskich Błoniach. Przewidziano również szkolenia seniorów, a także stworzenie strategii rozwoju miasta.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.