Nowe posterunki policji w Janowicach Wielkich, Podgórzynie i w Gromadce zostaną wybudowane w naszym regionie. W Janowicach i Podgórzynie prekursorską metodą modułową 3D. Inwestycje już rozpoczęto. Na Dolnym Śląsku powstanie 17 takich posterunków. Pierwszy – w Prochowicach – już funkcjonuje.

Przed kilkoma dniami nastąpiło przekazanie działki pod budowę nowego posterunku w Podgórzynie. Na posterunku pracować będzie mogło ośmiu funkcjonariuszy. Łączna wartość przedsięwzięcia szacowana jest na ponad 4 miliony złotych, z czego 300 tysięcy złotych na budowę przekazuje gmina Podgórzyn, pozostała kwota zostanie wydatkowana z budżetu policji. Rozpoczęcie budowy nastąpi jeszcze w tym roku, a jej zakończenie w przyszłym.

– Posterunek w Janowicach ma powstać według technologii budownictwa modułowego 3D. Służbę o charakterze prewencyjnym pełnić w nim będzie 8 funkcjonariuszy. Budowę pierwszego takiego posterunku w powiecie karkonoskim zaplanowano w Janowicach Wielkich, gdzie 5 maja br. nastąpiło symboliczne przekazanie działki pod jego budowę.

Technologia budownictwa modułowego 3D jest rozwiązaniem pionierskim na skalę Polski. Jeśli uda się zrealizować wszystkie założenia, będzie rozwiązaniem prekursorskim dla następnych tego typu obiektów w kraju. Koncepcja inwestycji realizowana jest przez Wydział Inwestycji i Remontów Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu wspólnie z Wydziałem Koordynacji Inwestycji i Gospodarki Nieruchomościami z Biura Logistyki Komendy Głównej Policji w zakresie programu funkcjonalno-użytkowego tego obiektu. Zakłada ona budowę nowego posterunku, rozplanowanego według przepisów i wytycznych określonych w „Standardach technicznych, funkcjonalnych i użytkowych obowiązujących w obiektach służbowych Policji”. W ramach realizacji pilotażowego projektu prowadzone były konsultacje z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w zakresie technologii modułowej. Pierwszy taki posterunek w Polsce oddano jesienią ubiegłego roku w Prochowicach – informują służby prasowe policji.

Samo posadowienie gotowych elementów to kwestia zaledwie kilku dni. Znacznie dłużej trwa przygotowanie terenu, a potem aranżacja zabudowy umożliwiająca dogodny dojazd samochodem, wykonanie parkingów dla pojazdów służbowych i interesantów. Dlatego inwestycja trwa kilka miesięcy.

Trzeci nowy posterunek w naszym regionie powstanie w Gromadce. Tam władze gminne przeznaczyły część budynku na adaptację w celu odtworzenia posterunku policji. Zakończenie prac w tym zakresie planowane jest na II półrocze 2023 r.

Fot. policja

1 Komentarz

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.