Rosjanie chcieli być prekursorami w dziedzinie kinematografii. We wtorek wystartował prom, który wyniósł kilkuosobową grupę filmowców na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Tam powstaną zdjęcia do pierwszej w historii produkcji fabularnej, tworzonej w pozaziemskiej przestrzeni.

Chcieli być pierwsi

Do zrealizowania podobnego projektu przymierzali się Tom Cruise we współpracy z Elonem Muskiem. Informowali o tym już w połowie ubiegłego roku, jednak do dziś produkcja nie doszła do skutku. Rosjanie wyprzedzili plany aktora znanego z serii filmów „Mission Impossible” oraz jednego z najbogatszych biznesmenów świata. We wtorek ok. godziny 11:00 z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartował statek kosmiczny,  który wyniósł rosyjską ekipę filmową w przestrzeń kosmiczną. Czas lotu przewidziany był na niespełna 3,5 godziny. Aktorka oraz reżyser spędzą w na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) 12 dni.

Niepowtarzalna szansa

W przestrzeń kosmiczną wyleciała jedna z najpopularniejszych w Rosji aktorek Julia Peresild, która zagra w filmie główną rolę. Towarzyszą jej również reżyser Klim Szypienko oraz specjalista rosyjskiej agencji kosmicznej Anton Szkaplerow. Załogę rezerwową stanowili Oleg Artemiew, Alona Mordowina i Aleksiej Dudin. Jeszcze dzień przed wylotem uczestnicy przedsięwzięcia mówili o ogromnym zmęczeniu, które spowodowane było przygotowaniami do misji. W czasie konferencji prasowej przyznali jednak, że dominuje nad nim poczucie zadowolenia z zadania, które mają do wykonania.

To niesamowita szansa. Pracowaliśmy naprawdę ciężko i jesteśmy naprawdę zmęczeni, mimo że jesteśmy w dobrym humorze i uśmiechamy się. To było trudne psychicznie, fizycznie i moralnie przedsięwzięcie. Ale myślę, że gdy już osiągniemy cel, będziemy to wspominać z uśmiechem.” – wyznała Julia Peresild.

Lekarka uratuje kosmonautę 

W zdjęciach do filmu wezmą udział również przebywający obecnie na ISS Piotr Dubrow i Oleg Nowicki. Ten drugi zagra chorego kosmonautę, do którego niespodziewanie zostanie wysłana lekarka (Julia Peresild), aby uratować go przed śmiercią. „Wyzwanie” to fabularna produkcja filmowa, jednak jej realizatorzy zapowiedzieli, że pobyt w kosmosie zostanie wykorzystany również do badania występujących tam zjawisk. W tym celu kręcony będzie też szereg ujęć dokumentalnych.

News4Media, fot.: screen / Youtube The Stupendous Star

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.