Polski przemysł energetyczny wzbogaci się o elektrownię jądrową. Budowę sfinansują jedni z najbogatszych biznesmenów w kraju. Znana jest również lokalizacja, w której projekt zostanie zrealizowany.

Miliarderzy zainwestują w prąd

Trwające od dawna spekulacje stały się faktem. Dwaj polscy miliarderzy, Michał Sołowow i Zygmunt Solorz-Żak, podpisali kluczową dla przyszłości Polski umowę. Wynika z niej, że biznesmeni połączą swoje siły, tworząc wspólne przedsiębiorstwo prowadzące działalność w zakresie energetyki jądrowej. W amerykańskiej technologii SMR (małe reaktory atomowe), powstanie nawet sześć urządzeń do wyzwalania energii. Każdy z nich będzie miał moc 300 MW.

„Potrzebujemy taniej i czystej energii, aby móc rozwijać się jako państwo i społeczeństwo. Atom jest czystym i ekologicznym źródłem energii i projekt ten połączył nas z Michałem.” – przyznał Zygmunt Solorz – Żak.

Wskazali lokalizację

Potężne przedsięwzięcie powstanie w miejscu, które już od dawna związane jest z wytwarzaniem energii. Mowa o miejscowości Pątnów, na terenie której spółka wytwarza obecnie prąd z węgla brunatnego. Działania będą wspierane przez austriacką spółkę MS Innovation Impulse oraz Argumenol Investment należącą do Solorza i Synthos Green Energy Sołowowa. Według zapewnień  prezesa Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin Piotra Woźnego, prywatne działania miliarderów nie będą kolidować z polityką energetyczną państwa, a nawet ją uzupełniać.

„W niedługim czasie mogą pomóc zniwelować brak dostępnych mocy w systemie energetycznym, wynikający z odstawiania kolejnych bloków węglowych i zwiększającego się zapotrzebowania na energię elektryczną.” – powiedział szef ZE PAK.

Chcą walczyć z globalnym ociepleniem

W ocenie Michała Sołowowa globalne ocieplenie stało się faktem. Wobec tego dekarbonizacja, czyli odejście od węgla jest koniecznością. Wynikać ma nie tylko z dobra planety, ale również realnych potrzeb gospodarki i efektywności kosztowej.

„Oczywistą odpowiedzią na ten kryzys są technologie atomowe – nowoczesne, ale jednak oparte o sprawdzone w przeszłości rozwiązania.” – powiedział biznesmen.

News4Media, fot.: iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.