Pod takim hasłem protestowali dziś (9 czerwca) w Jakuszycach przedstawiciele karkonoskiej branży turystycznej – właściciele biur turystycznych, przewodnicy oraz przewoźnicy.

– Sytuacja jest nienormalna – komentował Tadeusz Kalupa, właściciel jednego z karpaczańskich biur turystycznych. – Od kilku dni można bez żadnych ograniczeń wjeżdżać do Czech i przebywać tam przez 24 godziny. Wczoraj takie same zasady wprowadzili Niemcy. Turyści chętnie by się wybrali, tyle że… wracając do Polski, są poddawani kontrolom przez Straż Graniczną i odsyłani na obowiązkową 10-dniową kwarantannę. To jakiś absurd! Jest piękna pogoda, w Karkonoszach już pojawili się urlopowicze, ale nie mogą w pełni nacieszyć się urokami gór, które rozciągają się też po stronie czeskiej – dodaje organizator bardzo popularnej linii busowej Karpacz-Pec p/ Sneżkou, której funkcjonowanie jest wskutek restrykcji niemożliwe.

– Mieszkamy w interesująco położonym regionie, skąd łatwo wyjechać na stronę czeską lub niemiecką – mówi Tomasz Januszka ze Szklarskiej Poręby, również właściciel biura turystycznego oraz przewoźnik. – Ukształtował się tu więc cały przemysł turystyczny, dający zatrudnienie wielu ludziom, a poprzez płacone podatki utrzymujący budżet państwa. A teraz ponosimy wskutek restrykcji wielkie straty – każdy dzień przestoju przynosi od 2 do 5 tys. deficytu.

Uczestnicy protestu mają nadzieję, że obostrzenia przy powrocie do Polski zostaną zniesione 25 czerwca, tyle że wszystkie trzy kraje Trójstyku znalazły się w ostatnich dniach w tzw. zielonej strefie. Poziom zakażeń po stronie polskiej wynosi 8 os. na 100 tys., w Czechach 20,5 na 100 tys., a w Niemczech 21 os. na 100 tys. Tak więc nigdzie poziom zakażeń nie przekracza 25 os. na 100 tys., co eliminuje dany kraj z bezpiecznej, zielonej strefy.

– A my jesteśmy na krawędzi – alarmują przedstawiciele branży turystycznej. – Bez możliwości zarobkowania nie przetrwamy. Wiszą nad nami raty pożyczek, zobowiązania leasingowe, prywatnie żyjemy w biedzie. Apelujemy o utrzymanie naszych miejsc pracy!

(ika)

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.