Tym razem Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze postarało się o rarytas dla fanów polskiego komiksu. Wernisaż wystawy Bogusława Polcha odbędzie się 16 grudnia o godz. 18:00 w BWA (ul. Długa 1). Zaprezentowane zostaną oryginalne plansze tego jednego z najważniejszych w historii komiksu polskiego artysty z jego wszystkich najważniejszych serii oraz wiele nieznanych dotąd materiałów.

Polch debiutował w1958 roku na łamach „Korespondenta Wszędobylskiego”. Popularność przyniosły mu „kolorowe zeszyty” z serii „Kapitan Żbik”. Współpracował m.in. z magazynami „Relax” i „Fantastyka”. Na przełomie lat 70. i 80. współtworzył serię „Bogowie z kosmosu” publikowaną w trzynastu krajach. Na początku lat 90. narysował serię „Wiedźmin”, pierwszą adaptację na komiks prozy Andrzeja Sapkowskiego (scenariusz: M. Parowski). Wielu krytyków uznaje Polcha za twórcę wizerunku Wiedźmina, rozwijanego później m.in. w filmach i grach. Przez wiele lat jego twórczość inspirowała polskich rysowników, grafików, filmowców oraz twórców gier.

Kuratorem wystawy jest: Piotr Machłajewski. Wstęp wolny na wernisaż. Później bilety na wystawę: 2 – 5 zł. Będzie ona czynna do 10 lutego 2023 r.

Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz ze środków Miasta Jeleniej Góry.

Zdjęcie Bogusława Polcha: Polskie Stowarzyszenie Komiksowe, Jarosław Obważanek.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.