Konstrukcje okienną z końca XIII odkryto w bolkowskim zamku. To prawdopodobnie najstarsze w Polsce okno.

O odkryciu informuje Wojewódzki Dolnośląski Konserwator Zabytków

Lubimy rekordzistów, prawda? Fakt, że coś jest największe, najwyższe, albo najmniejsze, czy najstarsze pobudza wyobraźnię…

Gdzie zatem znajduje się najstarsze w Polsce okno, ile ma lat? Dobre pytanie! Nie wiemy tego z całą pewnością, ale ostatnio dokonano sensacyjnego odkrycia. Otóż na konstrukcję, którą można wiązać właśnie z oknem natrafiono podczas badań architektonicznych prowadzonych na Muzeum Zamek Bolków.

Przetrwała tylko dlatego, że w jakimś momencie do istniejącej ściany dostawiono nowy budynek zamkowy, który trzeba było doświetlić, więc stary mur przekuto. Powie ktoś: „a jakież to okno? Zwykły otwór w murze”. No tak, ale jednak zabezpieczony przed nieproszonymi gośćmi masywnym, drewnianym krzyżem. W gruncie rzeczy takie właśnie funkcje pełni okno.

Jak bardzo jest stare to bolkowickie okno? Bardzo! Badania dendrochronologiczne wykonane przez Aleksandra Koniecznego wskazały, że drewno użyte w konstrukcji pozyskano w latach 1289/1290, a składa się ona z dębowego nadproża oraz krzyża wykonanego z drewna świerkowego i jodłowego. Całość ustabilizowano żelaznym płaskownikiem.

Gdyby nie dendrochronologia o czasie powstania moglibyśmy tylko ogólnie spekulować. Tymczasem ta metoda badawcza pozwala na precyzyjne określenie czasu pozyskania drewna użytego do budowy. Oczywiście w niektórych konstrukcjach drewno może być użyte wtórnie, dlatego zawsze włączamy także inne metody datowania.

Prace w Bolkowie trwają. Prowadzi je zespół naukowców pod kierunkiem Pani Profesor Małgorzaty Chorowskiej z Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej, której bardzo dziękujemy za informacje.

Zdjęcie, które prezentujemy wykonał dr Przemysław Nocuń. Zespołowi życzymy kolejnych odkryć i czekamy z wielkim zainteresowaniem na końcowe wyniki prowadzonego w Bolkowie projektu.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.