Mateusz Morawiecki podpisał dokument, który wprowadził na terenie całej Polski pierwszy stopień alarmu antyterrorystycznego z zakresu cyberbezpieczeństwa. Czym jest ALFA CRP i z jakiego powodu został wprowadzony?

Szczyt Cyfrowy ONZ

Właśnie to wydarzenie jest powodem wprowadzenia w Polsce alarmu ALFA CRP. Polska jest bowiem gospodarzem Światowego Forum Zarządzania Internetem 2021, w którym udział bierze kilka tysięcy osób reprezentujących naukowców, przedsiębiorców, organizacje samorządowe czy ustawodawców. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach uczestnicy przedsięwzięcia od poniedziałku do najbliższego piątku będą dyskutować o rozwoju internetu. W sobotę i niedzielę zaś odbędzie się IGF After Party, czyli weekend innowacyjnych dyskusji i innych atrakcji skierowanych do młodych programistów.

„Kilka tysięcy osób z całego globu będzie dyskutować o możliwościach i wyzwaniach stawianych przez internet, a także sposobach pełnego wykorzystania jego potencjału” – czytamy na rządowej stronie.

Alfa CRP

Na czas trwania debaty w kraju ogłoszony został alert ALFA CRP pierwszego stopnia. Jak wyjaśniają przedstawiciele rządu, jest to najniższy z czterostopniowej skali poziom zagrożenia w cyberprzestrzeni. To przede wszystkim informacja dla administracji publicznej i służb bezpieczeństwa, aby zachowały wzmożoną czujność.

„Stopień alarmowy CRP jest wprowadzany w przypadku zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym dotyczącego systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej albo w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia” – czytamy oficjalną definicję zamieszczoną w serwisie internetowym rządu.

Alert zobowiązuje administrację publiczną do nadzwyczajnego monitorowania, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa w zakresie komunikacji elektronicznej. Podmioty zobowiązane są do zgłaszania wszelkich niepokojących incydentów pod numer alarmowy 112.

Stopień alarmowy obowiązuje od niedzieli 5 grudnia 2021 r. (od godz. 23:59) do piątku 10 grudnia 2021 r. (do godziny 23:59).

News4Media/fot. gov.pl

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.