W Kościele dziś (16 czerwca) obchodzona jest uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało. W Jeleniej Górze, tak jak w całej Polsce są uroczyste msze i procesje.

W kościele pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego msza święta z procesją do czterech ołtarzy wokół kościoła rozpocznie się o 10.00. Pozostałe msze odbywają się wg porządku niedzielnego – nie będzie tylko mszy o 11.30, a msza z godziny 13.00 będzie odprawiona po zakończeniu procesji czyli ok. 12.30. – 13.00.

W parafii pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty msze święte są dzisiaj o godz. 8.00 oraz 9.30 z procesją do czterech ołtarzy ulicami parafii. Ołtarze znajdują się I ołtarz na pętli ul.Kiepury i Paderewskiego, II ołtarz na skrzyżowaniu ul Kiepury 22 i Wiłkomirskiego 5, III ołtarz na skrzyżowaniu Kiepury 42 i Wiłkomirskiego 9, IV ołtarz na skrzyżowaniu Kiepury 60 Wiłkomirskiego 15 i Sygietyńskiego.

Bazylika św. Erazma i Pankracego – po mszy św. o godz. 10:30 wyruszy procesja do czterech ołtarzy.Ołtarze będą na ulicach Długiej, Bankowej, Piłsudskiego i Konopnickiej.

Kościół św. Marcina w Sobieszowie – po mszy świętej o godz. 10.30 odbędzie się procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy.

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela – msza święta o godzinie 10.00. Po mszy rozpocznie się procesja, trasa jak co roku ( pl. Piastowski, ulice Cieplic).

Parafia pw. św. Judy Tadeusza – msza święta o godzinie 9.00, następnie o 11.00 i po mszy procesja (ulice Czarnoleska, Nowa, Jaśminowa i Czarnoleska).

W ubiegłym roku z powodu pandemii procesje były skromniejsze, wiele odbywało się tylko wokół kościołów. W tym roku można spodziewać się dużo większej frekwencji. Procesje przejdą ulicami Jeleniej Góry i podczas nich będą zamknięte trasy, którymi idą wierni.

Dlaczego świętujemy Boże Ciało?

Uroczystość Bożego Ciała uznawana jest za jedno z najważniejszych świąt kościelnych i ma wyjątkowo piękną oraz uroczystą oprawę. Na jej ustanowienie i rozpowszechnienie miało wpływ przyjęcie w 1215 roku dogmatu o transsubstancjacji, czyli realnej przemianie chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa. Z kolei w 1263 roku w Bolsenie miał miejsce cud eucharystyczny – hostia w rękach wątpiącego w transsubstancjację księdza zaczęła krwawić. Do dziś zachował się korporał, który jest uznawany za ten, na który podczas wydarzenia spadły krople krwi. Uroczystość Bożego Ciała ma charakter radosny i dziękczynny, związana jest z nim także uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Skąd się wzięło Boże Ciało?

Historia procesji podczas uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa sięga drugiej połowy XIII w. Do Polski zwyczaj procesji eucharystycznych trafił w XV w. Od początku miał bardzo uroczysty charakter. W XVI w. z Niemiec dotarł do nas zwyczaj śpiewania fragmentów Ewangelii przy czterech, udekorowanych świeżymi roślinami ołtarzach. Podczas rozbiorów, a także podczas II wojny światowej uczestnictwo w procesjach było znakiem wiary, ale także jedności narodu. Zapewne świadome tego faktu władze PRLu często zakazywały organizowania procesji ulicami miast.

Ołtarze procesyjne

Cztery ołtarze na trasie procesji podczas Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa mają symbolikę religijną. Cztery ołtarze są odwołaniem do czterech Ewangelii. Procesja zatrzymuje się przy ołtarzach, przy których śpiewane są perykopy ewangeliczne Mateusza, Marka, Łukasza i Jana.

6 komentarzy

 1. Średniowiecze. Mi te wycieczki z krzyżami kojarzą się z biedotą umysłową, która na spotkaniach w Europie, Mercurym, czy u Kurzaka kupuje garnki i pościel za 10 000 zł, a później płacze, że ich oszukali.

 2. PO jak podwyżki. i zdrada narodowa. Odpowiedź

  Mój pan na Kremlu też jest bardzo religijny. Wspieram go całym sercem.

 3. W średniwieczu 99% ludzi byla analfebatami więc trzeba było pokazywać wiarę w teatralny sposób . Tak samo jak Wasz JP 2 wiernych traktował jak widzów .Macie „wierzyć” a nie wolno Wam myśleć i zadawać klopotliwych pytań.

 4. Wszystkie objawienia to mistyfikacje, halucynacje i zwykłe kłamstwa. Zjadanie czyjegoś ciała to KANIBALIZM. Chrześcijaństwo to jakieś koszmarne sado-maso w otoczce fałszywego miłosierdzia.
  Zapraszam też na: http wklejacz pl zobacz Manifest_Kosmologiczny_1
  lub https cosmologicalmanifesto home blog/2019/12/16/the-cosmological-manifesto/
  zwłaszcza rozdział 6.
  Z dedykacją dla Prezesa „Organisty” alias „Pacynki” alias „Padalca” i jego podwładnych trojga zwyrodnialców.

 5. Wiecie, za co kocham zwierzęta? Za to, że nie wielbią dwojga wariatów z Bl. Wschodu i nie klęczą przed watykańskim okupantem! Co to za wolność i demokracja, skoro wszyscy od urodzenia są wrzucani w religijny MATRIX? Chrześcijaństwo to sado-masochistyczny cyrk na kółkach okopcony kadzidłem i ze świecidełkami oraz fałszywym miłosierdziem.
  Religia chrześcijańska to obrośnięta intelektualizacją i instytucjami choroba psychiczna i nerwowa na tle seksualnym. Abraham, Mojżesz, Chrystus, Mahomet i inni tym podobni osobnicy to chorzy psychicznie z Bliskiego Wschodu. Gdzie byli wtedy psychiatrzy? Po 2000 lat niewolnicy dalej wierzą w tzw. „prawdy wiary”, czyli UROJENIA. Jak to możliwe? No tak, pranie mózgu od samego urodzenia… Jak psa do aportowania, tak człowieka można WYTRESOWAĆ do klęczenia przed figurkami i podzielania cudzych urojeń. TRESURA RELIGIJNA od dzieciństwa to pogwałcenie podstawowych praw człowieka! PRECZ Z MATRIXEM RELIGIJNYM ! ! ! Należy walczyć z religiami poprzez walkę z indoktrynacją. Na pocieszenie chrześcijan: islam to jeszcze gorsza zaraza umysłowa.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.