Po raz kolejny Prokuratura Regionalna we Wrocławiu przedłużyła śledztwo w sprawie Magdaleny Żuk, turystki z Bogatyni, która zmarła podczas wycieczki w Egipcie, w kwietniu 2017 roku. Śledztwo w tej sprawie przedłużone zostało do 30 czerwca 2022 roku. Śledczy nadal czekają na realizację wniosku o międzynarodową pomoc prawną od strony egipskiej.

O przedłużeniu śledztwa w tej sprawie poinformował 29 grudnia rzecznik Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze prok. Tomasz Czułowski.

Rzecznik podkreślił, że polscy śledczy nadal czekają na realizację wniosku o międzynarodową pomoc prawną od strony egipskiej. Chodzi o część wyników badań toksykologicznych, które zostały przeprowadzone w Egipcie. Jak podkreślił, w ostatnim czasie zostało wysłane ponaglenie do strony egipskiej o jego szybszą realizację wniosku. Dodał, że w ostatnim czasie, na polecenie prokuratury, Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu weryfikowała informacje, które docierały do śledczych na temat wydarzeń z 2017 r. Nie potwierdziło się, by którakolwiek z nich miała rzeczywisty związek z prowadzonym śledztwem .

Przypomnijmy: 27-letnia Polka, mieszkanka Bogatyni, 25 kwietnia 2017 roku poleciała na wycieczkę do egipskiego kurortu Marsa Alam. Po kilku dniach jej narzeczonego, który miał z nią kontakt telefoniczny, zaniepokoiło jej zachowanie. Magdalena Żuk trafiła w końcu do szpitala ze względu na pogarszający się stan zdrowia. Tam zmarła na skutek obrażeń odniesionych w wyniku upadku z dużej wysokości.

Polskie śledztwo w tej sprawie obejmuje obszerny materiał dowodowy. Polski prokurator i patomorfolog brali udział w sekcji zwłok przeprowadzonej w Egipcie. Czynność ta była następnie wykonana także w Polsce. Zabezpieczono wiele dokumentów, w tym znajdujących się na elektronicznych nośnikach danych, a także opinie biegłych z zakresu medycyny sądowej, toksykologii, biologii, informatyki, psychiatrii i psychologii.

Przebadano również bagaż pokrzywdzonej, jej telefon komórkowy i uzyskano liczne dane teleinformatyczne. Przesłuchano w charakterze świadków członków rodziny pokrzywdzonej, jej byłych partnerów, znajomych, osoby podróżujące z nią samolotem, a także przebywające z nią w Egipcie – w sumie około 200 osób.

Śledztwo w tej sprawie prowadziła również egipska prokuratura. Polscy prokuratorzy dysponują materiałem z egipskiego śledztwa. To dokumentacja i opis czynności podjętych przez tamtejsze organy ścigania na miejscu zgonu pokrzywdzonej i w dalszym śledztwie. Chodzi m.in. o protokoły przesłuchania wielu świadków, w tym lekarzy i personelu medycznego szpitala, do którego została przywieziona Magdalena Żuk.

Śledztwo w tej sprawie było przedłużane już kilka razy. Obecnie do 30 czerwca 2022 roku.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.