Kanał żeglugowy łączący Mierzeję Wiślaną z Zatoką Gdańską oficjalnie zostanie otwarty 17 września. Wybór daty nie jest przypadkowy. To rocznica napadu Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku.

– Nowa droga, nowy świat, nowe perspektywy. Jesteśmy w tej chwili na etapie 90 proc. wykonanych prac. Cieszymy się, że wszystko jest realizowane zgodnie z harmonogramem i planem – mówił Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, na konferencji prasowej.

Z kolei Marek Gróbarczyk z Ministerstwa Infrastruktury podkreślił, że ta inwestycja jest kluczowa zwłaszcza w kontekście agresji Rosji na Ukrainę.

– Ta data musi być szczególna i myślę, że ta, która została zaproponowana, czyli 17 września, w kontekście tragedii na Ukrainie, agresji Rosji i działań wymierzonych między innymi w tę inwestycję odwraca historię – podkreślił Marek Gróbarczyk.

Przekop Mierzei Wiślanej, czyli nowa droga wodna z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga, to odcinek o długości blisko 25 kilometrów. Sam kanał żeglugowy ma mieć kilometr długości i pięć metrów głębokości.

Przekop kanału Mierzei Wiślanej obejmuje budowę portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć oraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego, a także nowy układ drogowy z mostami obrotowymi i budowę sztucznej wyspy na Zalewie.

News4Media/fot. NDI/Besix

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.