Akt oskarżenia wobec 4 członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem narkotyków z Hiszpanii skierowany został do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze. To efekt śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy Straży Granicznej ze Zgorzelca pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.

Rozbita przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu grupa przestępcza działała przynajmniej od 2019 do maja 2021 roku, kiedy to funkcjonariusze Straży Granicznej z Placówki w Zgorzelcu, podczas kontroli tira ujawnili w kabinie kierowcy 58 kilogramów konopi indyjskich o czarnorynkowej wartości 2,6 miliona złotych.

Z uwagi na popełnione przestępstwo funkcjonariusze wszczęli śledztwo, które nadzorowała Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze.

Proceder ten odbywał się według ściśle określonych zasad. Wymagane było posiadanie ciągników siodłowych z dokonanymi w kabinach przeróbkami, które dawałyby możliwość ukrycia narkotyków (każda ze skrytek mogła pomieścić od 40 do 55 kilogramów narkotyków). Ciągniki z naczepami jechały do Hiszpanii w celach transportowych, by w drodze powrotnej, podczas wymaganego postoju załadować pojazdy zielem konopi. Po powrocie do Polski samochody zjeżdżały w ustalone miejsce, gdzie w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach dokonywano wyładunku środków odurzających.

Na podstawie zebranego przez śledczych materiału dowodowego, Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała w ubiegłym tygodniu do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze akt oskarżenia przeciwko 4 członkom zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw polegających na nabyciu wewnątrzwspólnotowym znacznych ilości środka odurzającego w postaci ziela konopi innych niż włókniste.  

Oskarżeni to mieszkańcy województwa podkarpackiego i małopolskiego w wieku od 32 do 47 lat. W wyniku prowadzonego śledztwa ustalono, iż do Polski przemycili oni  ponad 2,5 tony narkotyku o wartości czarnorynkowej 116 325 000 zł.

Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu wewnątrzwspólnotowy przewóz środków odurzających grozi im kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

FOT. Straż Graniczna

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.