24 listopada miną dwa lata od śmierci niezapomnianego i niezastąpionego księdza Kubka. Kubek już nie przynosi do redakcji nowych felietonów, ale okazuje się, że jego myśl pozostaje cały czas aktualna. Dziś przypominamy felieton: "Kto nie z nami...", który po raz pierwszy został opublikowany 6  listopada 2018 roku na łamach NJ. Zachęcamy do kupna zbioru felietonów Kubka, wydawanych przez wydawnictwo Ad Rem. 

Kto nie z nami…

Przysłowie na topie. Zawsze znajduje popleczników. Jest ono nie tyle wyjątkowo głupie, co nade wszystko bardzo groźne i niebezpieczne. Jako hasło w walce o rząd dusz i – co za tym idzie – panowanie nad światem.

Opiera się na wewnętrznym przekonaniu – po pierwsze, że się posiada jedynie słuszną prawdę i ma się prawo oraz dziejową misję do narzucania jej wszystkim. Po drugie, że zna się – najlepszą dla człowieka i ludzkości – jedyną właściwą drogę na szczęśliwe życie. I wszyscy muszą nią iść.

KTO NIE Z NAMI, TEN PRZECIWKO NAM – nie dopuszcza nawet tak prostej, najzwyczajniejszej alternatywy: Przecież nie muszę się z kimś czy czymś utożsamiać ani nie być przeciw. Ochotę mam swoimi oczami rozglądać się po świecie i własną ścieżką iść przez życie: Sobie zawdzięczać swój człowieczy Los.

Przysłowie powiewało i nadal powiewa na wielu sztandarach – ideologii, religii oraz władzy.

Każda religia, pretendująca do uniwersalizmu, jest w swojej istocie totalitarna. A na przestrzeni dziejów nie brakowało władców chcących rządzić całym światem.

Obecnie przywódcy różnych partii posługują się tym hasłem w swoich marzeniach o jedynowładztwie we własnych szeregach – co ma im umożliwić objęcie rządów w państwie. Potrójne może być oblicze totalitarnych rządów.

Mamy wtedy, po pierwsze: FUNDAMENTALIZM. Karykaturę kultury i religii. Zaprzeczenie wolności przez całkowite odrzucenie pluralizmu. Mamy, po wtóre: RASIZM. Karykaturę demokracji i praworządności. Zaprzeczenie równości przez odebranie innym ich ludzkiej godności. Mamy także, po trzecie: NACJONALIZM. Karykaturę patriotyzmu oraz sprawiedliwości. Zaprzeczenie braterstwu przez podeptanie człowieczeństwa.

Konsekwentnie szermuje się tym hasłem, by WSZYSTKO skupić w „jednym ręku”. Kościoły, instytucje użyteczności publicznej i media.

W świątyniach demagogicznie straszy się obrazą moralności i uzasadnia obroną świętych wartości. Urzędy pełnić mają rolę aparatów nacisku: Przepisami trzeba ludzi omotać.

Najpotężniejsza broń – posłuszne i usłużne MEDIA. Stają się środkami masowego okłamywania i ogłupiania, prania mózgu i tępienia wszystkiego co INNE: Co odbiega od ustalonej linii myślenia, mówienia i działania. – Nie ma miejsca dla żadnej mniejszości a choćby i większości.

KTO NIE Z NAMI – wyklucza. Przekreśla i uwłacza. Potępia i gardzi. Odtrąca i dzieli na swoich oraz obcych.

KTO NIE Z NAMI – zniewala. Utrudnia życie i niszczy. Upadla i prześladuje. Ogranicza w prawach oraz unicestwia.

Kolejny raz powracam do tego tematu. Kolejny raz tak mocno. Bo na tej drodze się znaleźliśmy jako naród i państwo.

I nie retoryczne stawiam pytanie – choć nie zamierzam dawać na nie odpowiedzi: Co nas czeka?

– Podumasz, Czytelniku…?

KUBEK

1 Komentarz

  1. Znałem Kubka przelotnie, chociaż od wielu lat. Zawsze zwracałem się do niego per pan, nie miał z tym problemów. W pewnym momencie żałowałem, że nie spytałem się go, czy rzeczywiście wierzy w te bzdury o bogach, czy po prostu jest to droga do tłumaczenia gawiedzi jak mają żyć. Na to pytanie nigdy nie uzyskam odpowiedzi …

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.