Testy dostarczą do domów mieszkańców strażacy z OSP Świeradów-Zdrój oraz wolontariusze. Można będzie także odebrać je samemu w Stacji Kultury – Serce Miasta Świeradów-Zdrój lub w Szkole Podstawowej nr 2.

– Testy są bezpłatne, dobrowolne i anonimowe – podkreśla burmistrz Świeradowa Zdroju Roland Marciniak. Ich dystrybucja potrwa do niedzieli (20 grudnia). Podkreśla, że to działanie prewencyjne. Pacjent z pozytywnym wynikiem powinien zgłosić się do lekarza rodzinnego.- Chodzi o zapobieganie dalszym zakażeniom – wyjaśnia Zdzisław Krynicki z Łużyckiego Centrum Medycznego w Lubaniu, z którym gmina prowadzi akcję.

Test można samodzielnie wykonać w domu. O zasadach i o tym jak odczytywać wyniki informuje ulotka załączona do testu. Kto nie da sobie z tym rady, może zgłosić się od 21 do 23 grudnia od godz. 11.00 do 14.00 do Stacji Kultury – Serce Miasta Świeradów-Zdrój, gdzie pracownicy Łużyckiego Centrum Medycznego w Lubaniu pomogą w wykonaniu testu i interpretacji wyników.

– Chcemy zatrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa w naszej gminie – mówi Roland Marciniak. Testowane będą cale rodziny i wszystkie gospodarstwa domowe.

Testy przesiewowe, które wykrywają przeciwciała IgM i IgG pokazujące, czy przeszło się zakażenie lub czy właśnie się je przechodzi, pozwalają na wstępne wytypowanie osób, które powinny przejść dalsze badania i izolować się od innych. Nie są uważane za bardzo dokładne, jednak nadają się do sprawdzania dużych populacji, np. pracowników firm czy mieszkańców danego obszaru.

W gminie Świeradów- Zdrój mieszka 4,5 tys. osób. Wszyscy dostaną testy – zapewnił burmistrz. Mieszkańcy zostaną poinformowani, że w razie wykrycia aktywnej infekcji muszą skontaktować się z sanepidem i lekarzem POZ.

– Chcemy, aby mieszkańcy byli bezpieczni i chcemy też pokazać, będąc miejscowością turystyczną, że jesteśmy wolni od koronawirusa – podkreśla Roland Marciniak. Akcja powszechnego testowania mieszkańców będzie kosztować gminę 150 tys. zł.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.