Zabijanie cywili, egzekucje i używanie broni, której zakazują światowe konwencje. Władimir Putin na tej wojnie naruszył więcej granic niż tylko geograficzną z Ukrainą.

– Uważamy, że Moskwa może teraz przygotowywać scenę do użycia broni chemicznej i następnie obwinić Ukrainę o skorzystanie z tej broni, w ten sposób tworząc fałszywą narrację ludobójstwa, co uzasadniałoby użycie przez Rosję sił wojskowych. To taktyka, którą oni stosowali – powiedział niedawni Antony Blinken, sekretarz stanu USA.

Plan władcy Rosji jest prosty. Rosjanie od dłuższego czasu kłamliwie informują, że odnaleźli w Ukrainie laboratoria służące do produkcji broni chemicznej. Nie przedstawili żadnych dowodów, a utrzymują, że są tam także magazyny takich substancji. Tylko na tej podstawie Putin może użyć (bo kto mu zabroni) broni chemicznej. Potem powie, że albo zrobili to Ukraińcy, albo gaz wydostał się z laboratoriów.

To nie pierwszy raz

Byłoby to już kolejne przekroczenie granic w sferze militarnej. Kolejne, bo takich na koncie Rosja ma już wiele.

Broń chemiczna, gazy toksyczne są na cenzurowanym od 1925 r,. gdy stosowania takich środków zakazała konwencja genewska. Ale dopiero w 1993 r. powstała konwencja o broni chemicznej zakazująca produkowania i używania takich środków. To prawo obowiązuje od 1997 roku i podpisało się pod nim wiele państw. Wśród wyjątków są np. Angola, Egipt czy Korea Północna. Konwencją popiera – oficjalnie – także Rosja, ale nie można się łudzić, że będzie przestrzegała jej zapisów. Tym bardziej że przynajmniej kilka razy dała dowód na to, że konwencję ma schowaną głęboko w szufladzie.

W październiku 2002 r. rosyjskie siły specjalne bez żadnych oporów użyły gazu bojowego, by obezwładnić czeczeńskich bojowników, w moskiewskim teatrze na Dubrowce. To głośna sprawa, bo zginęli nie tylko terroryści, ale też zakładnicy.

Rosjanie użyli gazów również w 2013 r. w Syrii. Tym razem Putin posłużył się podstępem, jaki teraz może wykorzystać w Ukrainie. Najpierw Rosja oskarżyła o posiadanie takich środków przeciwników Baszszara al-Asada, prorosyjskiego prezydenta Syrii, a potem – niby w obronie – Rosjanie użyli chemii. Zginęło 1729 osób.

Czy teraz Putin postąpi tak samo? To realne zagrożenie, bo do tej pory w Ukrainie nie raz łamał zasady. Strona ukraińska – a także międzynarodowa – informuje o atakowaniu kolumny cywilów. Wszyscy widzieliśmy efekty ataku rakietowego na szpital w Mariupolu i na szkołę, która dawała schronienie dzieciom. Ukraińcy mówią też o gwałtach, a wręcz egzekucjach na ulicach.

Złe bomby

Kolejne złamanie międzynarodowych zasad przez Rosję to użycie pocisków kasetowych. Takie bomby miały być użyte w ataku na Charków. Co to za broń? Arcygroźna i z tego powodu tą sprawą zajmuje się teraz Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze.

Zasada działania takiej broni wygląda następująco: jeden pocisk wypełniony jest dużą ilością mniejszych ładunków wybuchowych. Zostają uwolnione gdy wybucha główny pocisk, a dzieje się to gdy trafi w cel lub znajdzie się tuż nad nim. Uwolnione mniejsze ładunki rozpryskują się na duży obszar, a część z  nich (analizy wskazały, że około 2 proc.) nie wybucha, co czyni z nich miny-pułapki.

Dlatego właśnie prawo zabrania stosowania takiej amunicji. Drugi powód to fakt, że mogą zabić osoby i niszczyć budynki, które nie są bezpośrednim celem. Subpociski przecież niszczą wszystko w okolicy.

Bomby kasetowe są zakazane na mocy porozumienia zawartego w Dublinie w 2008 roku. Zgodziło się na to wówczas 111 państw. Niestety Rosja umowy nie podpisała. Mimo to użycie broni kasetowej przeciwko ludności cywilnej jest uznawane za zbrodnię wojenną.

Broń fosforowa – kolejna przekroczona granica. „Pacjenci ze stosunkowo niewielkimi ranami oparzeniowymi, które powinny być możliwe do przeżycia, umierali niespodziewanie” – tak pisa o tej bronił brytyjski „The Guardian”, gdy kilkanaście lat temu Izrael użył jej w Strefie Gazy. Ciała ofiar zostały pokryte lepką substancją, która sama się zapaliła i rozgrzała do 2760 stopni Celsjusza. Dodatkowo w takich sytuacjach wydziela się żrący dym.

„Siły rosyjskie użyły w Popasnej w obwodzie ługańskim na Ukrainie zabronionych pocisków fosforowych” – podał kilka dni temu zastępca komendanta miejscowej policji Ołeksij Biłoszycki.

Użycia takiej broni zakazuje konwencja genewska. Dopuszcza ją jedynie do oświetlania terenu, bo rozprysk daje mocne, białe światło.

Haga

16 marca Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ogłosił, że działania Rosji są nielegalne, a „operacja wojskowa” musi się zakończyć. W czasie posiedzenia haskiego trybunału jego przewodnicząca Joan E. Donoghue wyjaśniła, że Ukraińcy przeżywają tragedię, ponieważ – naruszając prawo międzynarodowe i łamiąc zapisy Karty Narodów Zjednoczonych – wojska Putina użyły siły na terytorium ich kraju. Brak stawiennictwa Rosjan w czasie przesłuchania miał dodatkowy, negatywny wpływ na decyzję MTS.
Sprawę prowadzi również Międzynarodowy Trybunał Karny.

News4Media/fot. dsns.gov.ua

3 komentarze

  1. PO jak podwyżki. i zdrada narodowa. Odpowiedź

    Co te twoje insynuacje ty SOWIECKI pomagierze mają wspólnego z tym artykułem ?????? Odnieś się do tego co robi ten szalony morderca, sowiecki bandyta i złodziej Władimir Putin. Odnieś się tych tych masowych mordów cywilnej ludności do mordów dzieci, do gwałtów sowieckich sołdatów na młodych kobietach które to umierają podczas zbiorowych gwałtów. Odnieś się ty SOWIECKA ONUCO . W tej czerwonej dolinie sporo Sowieckich pachołków i Niemieckich pomagierów. Dlatego tu taka bieda i takie nieszczęścia . A największą krzywdę wyrządzają nam te pozbawione EMPATII decyzje pseudo rządów PO-PSL i ich ” STRZELANIE” do nas z ekonomicznej broni w postaci straszliwych podwyżek wszystkich podatków lokalnych min. Podwyżka podatku śmieciowego o 300% i o 1100% podwyżka abonamenty za licznik wodny. 450zl. za miesiąc. Sobie te łajzy czerwone z PO-PSL-SLD sami sobie popodnosili o 100% ale były to wynagrodzenia. To tak PO ich Sowieckiej sprawiedliwości, i aby było PO równo—–SOBIE WSZYSTKO A NAM G-Ó-W-N-O. To taka ich czerwona sprawiedliwość Putinowska.

  2. Jaka bieda ? Nie wiem w jakim środowisku się obracasz, ale ja biedy wokoło nie widzę. Wręcz przeciwnie. Oczywiście trochę inaczej jest w przypadku osób wykonujących najprostsze prace, na etacie. Tam jest zawsze wyzysk. Natomiast jeśli ktoś ma tylko ochotę pracować, pieniądze leżą na ulicy. Wystarczy mieć otwarty umysł (nie dotyczy to pisowców). Sam Putin to taka sama pacynka jak nasz Duda. Z tą różnicą, że Putin mówi płynnie po niemiecku, angielsku i nie ma wyroku za bycie debilem.

  3. Do Hose , jeśli jest ci tu tak żle to czemu ciągle tu siedzisz ? W 2011 r. kapral pruski D Tuski oszukał mnie po raz ostatni [podniósł wiek emerytalny , ukradł moje fundusze z OFE , emerytury rosły o kilka zł. rocznie , podniusł vat na ubranka dziecięce i książki ,obcioł zasiłek pogrzebowy o 1/3 itd.], co zrobił dobrego dla Polaków nie pamiętam , jeśli ty wiesz to mi przypomnij. Jego interesowała tylko władza , ale zwykli ludzie dziś już na niego nie mogą patrzeć . Owszem kocha go garstka , którym było przy nim dobrze .Cwala Bogu że dziś nie żądzą, wojska byśmy własnego już nie mieli. Sam służyłem w jednostce pod jeleniami [ w J G. były dwie -dziś osiedla] , łatwy cel dla sowietów jak widzimy to na przykładzie Ukrainy . Boże chroń nas przed ponownymi rządami PO!

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.