Rozpoczął się kolejny dzień wojny w Ukrainie. W Enerhodarze Rosjanie ostrzelali największą elektrownię atomową w Europie. Ukraiński przedstawiciel Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej zapewnił, że nie odnotowano podwyższonego poziomu promieniowania.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzegł, że grozi to katastrofą dla całej Europy.

– Płonie największa elektrownia atomowa. Rosyjskie czołgi strzelają po blokach jądrowych. Są to czołgi wyposażone w kamerę termowizyjną – wiedzą, po czym strzelają. Były do tego przygotowane – mówi w nagraniu Zełenski. – Zwracam się do wszystkich Ukraińców, do wszystkich Europejczyków, do każdego, kto zna słowo Czarnobyl, kto wie, ile żalu i ofiar przyniósł wybuch elektrowni jądrowej. To była globalna katastrofa. Z jej skutkami walczyło setki tysięcy ludzi, ewakuowały dziesiątki tysięcy. Rosja chce to powtórzyć – dodaje.

– Po raz pierwszy w naszej historii państwo posuwa się do jądrowego terroru. Rosyjscy propagandyści grozili wszystkim, że okryją świat popiołami nuklearnymi. Teraz to nie jest groźba, teraz to jest rzeczywistość – podkreślił Wołodymyr Zełenski.

Nie żyje zastępca dowódcy 41. Armii Centralnego Okręgu Wojskowego Rosji gen. Andriej Suchowiecki. To pierwszy najwyższy rangą wojskowy, który zginął podczas rosyjskiej inwazji w Ukrainie. Nieoficjalnie mówi się, że mógł zostać zastrzelony przez ukraińskiego snajpera.

47-letni gen. Andriej Suchowiecki był nagradzany przez reżim Putina m.in. za udział w aneksji Krymu. Brał też udział m.in. w wojnie czeczeńskiej. 

Tymczasem prezydent Francji Emmanuel Macron po raz trzeci rozmawiał z Władimirem Putinem. Spotkanie trwało 1,5 godziny. Jak poinformował jego przedstawiciel, usłyszał, że celem Władimira Putina jest przejęcie kontroli nad całą Ukrainą.

– Zdaje się, że Putin okopał się na swoich pozycjach: żądaniach demilitaryzacji Ukrainy i jej kapitulacji – powiedział francuski premier.

Ponadto, według anonimowego przedstawiciela francuskich władz, na którego powołuje się agencja Reutera, Macron w rozmowie z Putinem miał mu powiedzieć, że ten „popełnia ogromny błąd”, atakując Ukrainę, a także „sam siebie oszukuje”.

Będzie to kosztować pański kraj (Rosję – PAP) bardzo wiele. Będzie on zupełnie odizolowany, osłabiony i obłożony sankcjami przez bardzo długi czas – 
cytował wypowiedź Macrona przedstawiciel francuskich władz, prosząc o anonimowość.

Trwająca 1,5 godziny rozmowa Macrona z Putinem była trzecią od czasu inwazji Rosji na Ukrainę.

News4Media

To jak do tej pory najwyższy rangą wojskowy, który poległ w czasie wojny w Ukrainie.

Nieoficjalnie: miał zginąć od kuli ukraińskiego snajpera.

Nie

śmierć potwierdziła organizacja oficerska w zostać zastrzelony przez ukraińskiego snajpera.

Czytaj

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.