Świeradów-Zdrój inwestuje w nowe ujęcia wody pitnej dla ❤️miasta. Zasadniczym problemem z jakim musi sobie poradzić miasto to nadmierna ilość radonu w wodzie, opracowano więc projekt jej odradonowienia.

– Właśnie odebraliśmy projekt odradonowiania wody z nowych odwierconych studni. Wartość zadania 50 tys.zł. Dokumentację wykonali dwaj naukowcy z wydziału geoinżynierii i górnictwa Politechniki Wrocławskiej: prof. Tadeusz Przylibski✋️ i dr Stanisław Żak✋️ – informuje burmistrz Świeradowa Roland Marciniak. – Przepisy sanitarne określają maksymalną aktywność radonu ²²²Rn w 1l wody na poziomie 100Bq (Bq- bekerel). Natomiast w naszych nowych odwiertach jest ponad 200Bq/1l. Aby podać wodę do spożycia musimy pozbyć się przekroczeń. Sercem całego systemu jest pompa mamutowa. Zasada jej działania jest dość prosta, ale synchronizacja kompresora powietrza, pompy tłoczącej wodę i zmiennego poboru, to już zaawansowana inżynieria.

Badania poszukiwawcze pod 4 nowe studnie o gł. 30-50m przeprowadziła lwówecka geolożka Elżbieta Jarosz✋️. Łączna wydajność nowych ujęć to 700 m sześć./dobę. Obecnie dziennie mieszkańcy i przedsiębiorcy kurortu pobierają od 600-1000 m sześć./dobę. W ciągu kilku miesięcy studnie zostaną włączone do wodociągów miejskich. Miasto zamierza wykonać kolejne odwierty.

– Chcemy połączyć sieć wodociągową Czerniawy i Świeradowa (to strategiczny cel, a zostało tylko 600 m), odejść od ujęć powierzchniowych, zwiększyć magazyny wody z obecnych ok. 3000 m sześć. do ok. 7000 m sześć., zwiększyć wydajność ujęć do 3000 m sześć./dobę pod wydajność oczyszczalni ścieków, które pracują na ok. 60 proc. maksymalnej mocy – zapowiada burmistrz.

Fot. domena publiczna

1 Komentarz

  1. A co słuchać w Janowicach Wielkich? ujęcie z Miedzianki jest naprawdę niezbepieczne…

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.