11 grudnia br. zakończyła się tegoroczna, 52. już edycja Rajdu na Raty – kultowej imprezy turystycznej, organizowanej od początku lat 70. XX w. przez jeleniogórski Oddział PTTK „Sudety Zachodnie”, pod patronatem „Nowin Jeleniogórskich”.

Podczas uroczystego zakończenia, w Pałacu Bukowiec, obecny komandor Rajdu, Wiktor Gumprecht – wychowanek pomysłodawcy i twórcy imprezy sprzed ponad 50 lat, Teofila Ligęzy vel Ozimka – poinformował, że w 45 rajdowych wycieczkach udział wzięło w sumie 1868 uczestników. Najwięcej turystów wybrało się na inauguracyjny, lutowy wypad do Perły Zachodu. Dużą frekwencją cieszyły się również wycieczki do atrakcji czeskich – okolice Tanvaldu zwiedziły 82 osoby, do źródeł Nysy Łużyckiej wybrało się 70 turystów, a Adrszpasko-Teplickie Skały zwiedzało 88 amatorek i amatorów turystycznych wędrówek.

Liczby te świadczą o wciąż rosnącej popularności imprezy, która ma nietuzinkową formułę – na 1-dniowe wycieczki, odbywające się w niedziele oraz święta, nie obowiązują żadne zapisy. Wystarczy zgłosić się na miejsce zbiórki (informacje o nim można znaleźć na profilu FB imprezy, na stronie jeleniogórskiego oddziału PTTK, a także na portalu nj24.pl lub w wydaniu drukowanym NJ) i… ruszyć w drogę. Nie trzeba też żadnych opłat, chyba że grupa korzysta z komunikacji publicznej, gdyż przewodnicy prowadzą turystów bezpłatnie. Podczas zakończenia tegorocznego Rajdu ich grono – Wiktor Gumprecht, Jerzy Chmielecki, Jarosław Kapczyński, Jolanta Kupeć, Elżbieta Marut, Urszula Pawlikowska i Krzysztof Tęcza – zostało nagrodzone przez władze Oddziału PTTK za swą pracę „w czynie społecznym”.

Nagrodzeni zostali także najwytrwalsi w 2022 r. rajdowicze: Ewa Bugajewicz, która wzięła udział w aż 40 wycieczkach, Roman Zachariasiewicz (39), Andrzej Makowski (37), Elżbieta Marcinkiewicz (33), Bolesław Traczyk (30), Zbigniew Dul, Henryk Modzelewski, Bogdan Stępniak i Danuta Sulewska (każda z tych osób zaliczyła po 27 wycieczek) oraz Zofia Drzystek i Zbigniew Wojtkowski – po 26 wycieczek.

Tegorocznego Rajdu na Raty nie uprzykrzały obostrzenia pandemiczne, które, niestety, dały się rajdowiczom we znaki w roku 2020, kiedy coniedzielne wycieczki trzeba było na długie okresy odwoływać ze względu na zakaz wędrówek grupowych oraz kuriozalny zakaz wstępu do lasów, a także w r. 2021 – ze względu na przymus używania maseczek w środkach komunikacji publicznej. Pełen optymizmu na przyszłość komandor Rajdu, Wiktor Gumprecht przedstawił plany na 2023 r. i już teraz zaprosił miłośników wędrówek na przyszłoroczną, 53. edycję Rajdu na Raty.

Tekst i zdjęcia: (ika)  

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.