Projekt Arado od wielu lat na początku organizujący imponujące i bardzo popularne rekonstrukcje historyczne z czasów II wojny światowej zrezygnował w tym roku z przeprowadzenia inscenizacji. To oczywiście w kontekście toczącej się na Ukrainie wojny.

– W związku z trwającymi w Ukrainie działaniami wojennymi podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu przygotowań oraz nierealizowaniu Rajdu Arado we wcześniej zapowiadanym terminie 28 kwietnia – 3 maja 2022 r. Mimo, że w trakcie tegorocznej edycji naszego wydarzenia postawiliśmy nacisk na powojenne dzieje Dolnego Śląska, w tym ustanowienie na tym terenie nowych, polskich władz, a co za tym idzie wyłączyliśmy z przedsięwzięcia elementy batalistyczne stawiając na plenerową lekcję historii, prezentacja umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia mogła budzić kontrowersje. Zdajemy sobie również sprawę, że samorządy, w tym te, które zawsze partnerowały Rajdowi Arado, kierują znaczne środki finansowe na działania pomocowe względem uchodźców z Ukrainy. Ze swojej strony zaznaczamy, że również uczestnicy naszego wydarzenia angażują się i nadal będą w tego rodzaju działalność.

Mamy nadzieję, że sytuacja za wschodnią granicą naszego kraju w końcu się ustabilizuje.

Jeśli będzie taka wola ze strony naszych dolnośląskich partnerów, do tematu Rajdu Arado – największego, mobilnego projektu historyczno-edukacyjnego w Polsce, powrócimy w roku 2023 – zakomunikaowali organizatorzy rekonstrukcji.

Tegoroczna rekonstrukcja zaplanowana była na weekend majowy.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.