Już wczoraj informowaliśmy o kolejnym już 25. rankingu Perspektyw. https://nj24.pl/najlepsze-szkoly-w-polsce-ranking-perspektyw-2023/

Licea Ogólnokształcące

Ranking Liceów Ogólnokształcących uwzględnia szkoły dla młodzieży (bez szkół specjalnych i szkół dla dorosłych), w których zdawało maturę w maju 2022 roku, na arkuszach standardowych, minimum 12 maturzystów przystępujących po raz pierwszy do egzaminu, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej w liceach. W Rankingu zostały wzięte pod uwagę wyniki egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych, a także egzaminy językowe na poziomie dwujęzycznym. Główne wskaźniki rankingowe zostały unormowane do 100, gdzie 100 otrzymała szkoła najlepsza w danym kryterium. Wyniki kolejnych szkół są odniesieniem ich wartości do wyniku najlepszej szkoły w tym kryterium.

Niestety w rankingu kiepsko wypadły licea z naszego regionu. Szczególnie daje do myślenia słabnąca pozycja I LO im. Stefana Żeromskiego, który w rankingu zajął dopiero 306. miejsce (23. w skali województwa). Statystyka może w pewnym sensie być niesprawiedliwa, ale pokazuje ona pewną tendencję. W rankingu 2020 „Żerom” został sklasyfikowany na 128. miejscu w Polsce, rok później na 141., ale już w 2022 na 291. Co gorsze I LO przestało być hegemonem w regionie. Zostało wyprzedzone przez szkoły nie tylko Wrocławia ale również z Wałbrzycha, Głogowa, Lubina, Świdnicy, Legnicy, Wołowa i Oleśnicy. Również dwa licea z Bolesławca lepiej wypadły od „Żeroma”: IV Publiczne LO Zakonu Pijarów im. Ks. St. Konarskiego (193. miejsce) oraz I LO im Władysława Broniewskiego (304. miejsce w skali kraju.

Kolejne szkoły z naszego regionu:

Miejsce 327. – Publiczne Katolickie Liceum Akademickie u św. Pankracego

Miejsce 389. – II LO im Cypriana K. Norwida w Jeleniej Górze

Miejsce 449. – LO Cogito Zgorzelec

Miejsce 519. – LO im. Braci Śniadeckich Zgorzelec

Miejsce 637. – LO im. Marii Skłodowskiej-Curie Bogatynia

Miejsce 747. – LO im. Adama Mickiewicza Lubań

Miejsce 872. – LO im. Henryka Brodatego Lwówek Śl.

Miejsce 897. – LO Kamienna Góra

Miejsce 969. – II LO im. Janusza Korczaka Bolesławiec

Technika

Kryteria Rankingu Techników 2023 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).

Przygotowano również podrankingi wojewódzkie (oddzielne dla liceów i techników), które są wyciągami z głównych rankingów ogólnopolskich. Wszystkie rankingi obejmują łącznie ponad 1500 najlepszych liceów i techników w Polsce.

W tym rankingu znacznie lepiej sonie poradziły szkoły z naszego regionu.

Bolesławieckie Technikum nr 5 (ZSHiU im. J. Kochanowskiego) zostało sklasyfikowane jako 27 w kraju (!) oraz drugie w województwie.

Jeleniogórskie Technikum TEB Edukacja jest 183. w kraju, ale czwarte w województwie.

Szóste w województwie 204. w kraju jest Technikum (ZSE-T) z Jeleniej Góry.

Pozostałe sklasyfikowane szkoły:

352. Technikum nr 4 (ZSE im. I. Domeyki) Bolesławiec

472. Technikum nr 3 (ZSOiZ im. mjra H. Sucharskiego) Bolesławiec

488. Technikum im. Gór. i Energet. Turowa Zgorzelec

500+ Technikum (ZST „Mechanik”) Jelenia Góra (31. w województwie)

500+ Technikum (ZSZiO im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej) Lubań (42. w województwie)

500+ Technikum im. Emilii Plater Zgorzelec (47. w województwie)

500+ Technikum (ZSE) Jelenia Góra (49. w województwie)

Pozostałe technika sklasyfikowane jako powyżej 500 miejsca w Polsce – podajemy miejsce w województwie:

 1. Technikum (ZSP im. A. Mickiewicza) Lubań

59.Technikum (ZSRzA) Jelenia Góra

62.Technikum im. św. Barbary Bogatynia

 1. Technikum (ZSOiZ) Lwówek Śląski

68. Technikum im. Stefana Drzewieckiego Lubań

71. Technikum nr 1 (ZSM im. L. Waryńskiego) Bolesławiec

9 komentarzy

 1. To co się dzieje w Zeromie to się w głowie nie mieści. Nie wyrabiam z pieniędzmi na korepetycje. Dramat atmosfera

  • Jako absolwent niegdyś prestiżowego liceum, z przykrością obserwuję upadek tego prestiżu. O tym od lat mówi się na mieście.
   Tendencja, którą powinni przeanalizować lokalni włodarze, bo takie rankingi, to także prestiż oraz przyciąganie lub zniechęcanie zdolnych, młodych ludzi do startu kariery w naszym mieście.
   Przyczyny mogą być różne. W ostatnich latach wielokrotnie słyszałem opinie młodzieży także tej ambitnej, że wolą inne licea, bo w Żeromie panuje „wyścig szczurów” i mobbing (duża presja dyrekcji i nauczycieli na dobry ranking) oraz że stało się to liceum przyciągające dzieci majętnych rodziców, którzy epatują wysokim statusem materialnym (snobizm w rozkwicie). W efekcie tej pogorszającej się opinii, zdolna młodzież np.z mniej majętnych rodzin omija Żerom, a młodzież ambitniejsza z bardziej majętnych rodzin wybiera np.licea we Wrocławiu.
   Być może ten spadek, to też skutek uboczny zmiany pokoleniowej wśród nauczycieli oraz pokłosie covida i błędów w nauczaniu zdalnym?
   Czy Żerom może jeszcze odzyskać swój prestiż?🤔

  • Już po raz drugi pisze komentarz że Zerom to psia buda do likwidacji jak ja chodziłem do ZSO im Stefana Zeromskiego w latach 80 90 to to była prawie jak wyższa uczelnia wysoki poziom prestiżowa szkoła i to dotyczyło Liceum Ogólnokszatałcącego dla dorosłych i pana Dyrektora Edwarda Dziubka całej szkole i jej personelowi jestem wdzieczny za tak wysoki poziom dzieki temu zdałem maturę wzorowo i stąd miło wspominam tamtą szkołe był to piękny czas a dzis Zerom to zwykła zawodówa gdzie poziom jest z czasów Celwiskozy Jelenia Góra a nauczyciele to same kiepy co dużo krzyczą i machają łapami zero wiedzy mają zero rozumu to nie jest tamta szkoła ponadto pobierają od uczniów łąpówki tyle

  • Z tą wyższą szkołą to przesadziłeś . Też chodziłem do Żeroma i nie zauważyłem jakiegoś szczególnego poziomu . Ta szkoła była zawsze postrzegana jako elitarna ,ale to gruba przesada. Nie czułem żadnej wyjątkowości . Nie przykładałem się specjalnie do nauki a na studia dostałem się na luzie. Byłem uczniem Żeroma w latach osiemdziesiątych. Pozdrawiam

   • Zapraszamy do Pankracego. Są miejsca w klasie 2 (human i matfiz), w klasie 3 (biolchem, human, matfiz), klasa 1 (biolchem, matfiz).
    Niedługo rusza rekrutacja do klasy 1 LO!

     • Alternatywa

      Kosciolkowym być nie trzeba, ale na pewno nie można być antykosciolkowym, bo jednak jest to szkoła katolicka i wg tych wartości się tam młodzież wychowuje

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.