Ceny działek w miastach są wciąż zaporowe. Efektem jest spadek ich sprzedaży. Zainteresowanie kupnem rok do roku zmniejszyło się o ponad połowę.

Podobnie jak rynku mieszkań – również rynku działek nie ominął spadek sprzedaży. Porównując kwartał do kwartału, zainteresowanie gruntami na Nieruchomosci-online.pl spadło o 22 proc., a porównując rok do roku  – aż o 56 proc.

Mimo tak trudnej sytuacji na rynku w wielu miastach ceny działek ciągle rosną. Wzrosty średnich cen zanotowano w 9 stolicach województw: w Białymstoku, Katowicach, Kielcach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Toruniu, Warszawie i Zielonej Górze. 

Drogie (i często nieliczne) działki w miastach sprawiają jednak, że wielu kupujących przenosi się do gmin ościennych, gdzie działki można kupić taniej.

Oprócz masowych problemów z uzyskaniem kredytów, istotną przeszkodą dla kupujących są wciąż wysokie koszty budowy domu. Wprawdzie w ostatnim czasie materiały budowlane nie drożeją już w tak zawrotnym tempie, ale wciąż daleko im do spadków.

Ceny materiałów budowlanych

Wrzesień był już czwartym miesiącem z niższymi cenami materiałów budowlanych, ale nie wszystkich. Tańsze są materiały izolacyjne, np. styropian. Droższe – cement i wapno.

Portal muratorplus.pl przedstawił ceny materiałów budowlanych przygotowanych przez Grupę PSB. We wrześniu 2022 r. w stosunku do września 2021 r. wzrosły średnio o 22 proc. Odnotowano wzrosty w 19 grupach towarowych (w nawiasie ceny z sierpnia 2022):

– izolacje termiczne +32%, (+55%)

– ściany, kominy +36% (+41%)

– cement, wapno +40% (+40%)

– izolacje wodochronne +37% (+39%)

– dachy rynny +28% (+31%)

– sucha zabudowa +29% (+30%)

– stolarka budowlana +22% (+23%)

– ogród, hobby +26% (+26%)

– otoczenie domu +15% (+19%)

– wykończenia +24% (+24%)

– płytki, łazienki, kuchnie +25% (+24%)

– motoryzacja +25% (+22%)

– instalacje, ogrzewanie +22% (+22%)

– farby, lakiery +23% (+22%)

– chemia budowlana +20% (+20%)

– narzędzia budowlane +18% (+19%)

– oświetlenie, elektryka +14% (+14%)

– wyposażenie, AGD +17% (+17%)

– dekoracje +18% (+16%)

Producenci materiałów budowlanych zapowiadają, że w 2023 r. ceny wzrosną średnio o blisko 20 proc. Dlaczego?

– Wszystko przez rosnące koszty energii i transportu. Ten ostatni do tej pory był elementem realizacji zamówienia. Teraz przez podwyżki cen paliwa stanowi już nawet 20 proc. kosztów materiałów budowlanych. Jednak zdecydowanie najszybciej rosną koszty zatrudnienia. Systematyczne podwyżki wynagrodzeń przekładają się na wyższe ceny metra kwadratowego elewacji – ocenia Grzegorz Tymoszewski, prezes Stowarzyszenia Wykonawców Elewacji.

News4Media/fot. iStok

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.