Rada Polityki Pieniężnej walczy z inflacją. Właśnie zdecydowała o podniesieniu stóp procentowych, a to oznacza, że wielu Polaków będzie wpłacało do banków co miesiąc więcej niż obecnie.

Takiego kroku rady finansiści się nie spodziewali. Zwiastowali, że w środę dojdzie do kolejnej już podwyżki stóp procentowych, ale nie przewidywali, że RPP podejmie tak ostre działania. Dlatego zaskoczeniem było, gdy podano, iż stopy wzrosną o 0,5 pkt proc. do poziomu 1,75 proc. Do tej pory było to 1,25 proc.

Ta decyzja oznacza, że wysokości stóp jest wyższa niż przed rozpoczęciem się pandemii i sięgnęła poziomu z marca 2015 roku. „Uchwała RPP wchodzi w życie 9 grudnia 2021 roku” – podał Narodowy Bank Polski. Dla kredytobiorców nie oznacza to nic innego, jak wyższe raty, bo właśnie wysokość stóp mają na to największe znaczenie. Odczują to zwłaszcza osoby posiadające kredyty hipoteczne, a zaciąganie nowych będzie mniej korzystne.

Tymczasem kolejne raporty rynkowe wskazują, że ceny mieszkań w Polsce rosną i nic nie zapowiada, aby to się zmieniło. Jak wskazuje firma Expander i Rentier.io ceny są przeciętnie o 16 proc. wyższe niż przed rokiem „Choć takie ujęcie zmian jest najbardziej spektakularne, to w najbliższym czasie szczególnie warto zwracać uwagę na zmiany w ujęciu miesięcznym oraz 3-miesięcznym. Tu najszybciej będzie bowiem można zaobserwować jakie zmiany wywołują podwyżki stóp procentowych” – zauważają eksperci i w raporcie wyliczają, że ceny najmocniej wrosły w Poznaniu (o prawie 5 proc w porównaniu z wrześniem). „Dzięki temu ustanowiony został nowy rekord na poziomie 8649 zł za m kw.” – dodają fachowcy.

Złe wieści płyną także dla osób spłacające kredyt mieszkaniowy, bo w porównaniu z sytuacją sprzed roku rata kredytu na 50-metrowe mieszkanie (w skali Polski) wzrosła średnio o 404 zł. Analitycy wprost przyznają, że wysokie ceny za metr w połączeniu z podwyżkami stóp procentowych sprawia, że obecnie jest trudniej kupić mieszkanie niż 12 miesięcy temu.

„Dla przykładu załóżmy, że ktoś chce kupić 50 m kw. w Krakowie i ma 20 proc. wkładu własnego. Po pierwsze musi pożyczyć aż o 71 600 zł więcej niż przed rokiem, gdyż cena mieszkania wzrosła o 19,6 proc.. Dodatkowo oprocentowanie kredytu wzrosło z 2,49 proc. do 3,75 proc.. Rata wzrośnie więc aż o 609 zł (z 1 638 zł do 2 248 zł). Gdyby natomiast stopy procentowe wzrosły jeszcze bardziej i WIBOR 3M wyniósł np. 3 proc., to przy obecnych cenach rata byłaby aż o 935 zł wyższa niż w październiku 2020 r.” – wyjaśniają analitycy.

News4Media/ fot. iStock

4 komentarze

  1. PO jak podwyżki. Odpowiedź

    Widzicie jak opowiadacie jak ten wstrętny PIS z Panem Jarosławem Kaczyńskim na czele jest nic nie znaczącą osobą i z Nim I NIMI nikt się nie liczy i nikt Ich nie słucha a tu się okazuje ,że jest całkowicie inaczej Z nim liczy się cały świat To ON popodnosił ceny na całym świecie, ON ci jeden popodnosił stopy procentowe i raty kredytów na CAŁYM ŚWIECIE. On ci jeden popodnosił ceny stali na całym świecie ON CI JEDEN. — No to nie opowiadajcie w tym waszym zakłamanym TVN i TVN 24 że ten — PIS i Pan Jarosław Kaczyński i Pan Mateusz Morawiecki nic nie znaczą bo TO JEST EWIDENTNIE JAKIEŚ WIELKIE KŁAMSTWO. .

  2. PO jak podwyżki. Odpowiedź

    Ostatnio Pan Kaczyński popodnosił ceny emisji do CO2 z 5 Euro na 90 Euro On ci jest WIELKI.

  3. PO jak podwyżki. Odpowiedź

    Ale wam w tym TVN I TVN24 walą KACABOŁY i wy w to naprawdę wierzycie????? .

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.