Kamery samochodowe są coraz popularniejsze. Z tego m.in. wynika fakt, że policja otrzymuje coraz więcej wideozgłoszeń. W 2021 roku padł w tej kwestii rekord.

Kamerę samochodową można kupić już za około 100 złotych. Ceny lepszych modeli mogą sięgnąć kilkuset złotych. Coraz więcej kierowców montuje takie urządzenia w swoich autach. Pomaga to wyjaśnić okoliczności wypadku czy kolizji, gdy do niej dojdzie, i jednoznacznie wskazać sprawcę. Taka kamera pracuje cały czas podczas jazdy i nagrywa także wykroczenia drogowe popełniane przez innych kierowców. Właśnie takie nagrania wysyłane są na policję.

Z danych przedstawianych przez serwis autokult.pl wynika, że w 2021 roku padł rekord jeśli chodzi o tego typu donosy. Jeszcze w 2015 kierowcy przesłali 7,5 tysiąca filmów. Rok później było ich 8,1 tys., a w 2017 r. – 10,9 tysiąca. Z roku na rok (oprócz 2019)liczby rosły, a w 2020 r. policja otrzymała 16,5 tysiąca nagrań. Ubiegły rok okazał się rekordowy, bo kierowcy zaalarmowali mundurowych ok. 24,8 tys. razy. To o 50 procent więcej niż 12 miesięcy wcześniej. Najwięcej nagrań otrzymały komendy w Warszawie (5394), Wrocławiu (4305) i Poznaniu (2390).

Jak wysłać film?

To proste. Od kilku lat policja uruchomiła specjalne adresy mailowe w ramach działania „Stop agresji drogowej”. Takie skrzynki funkcjonują w każdym województwie.

KWP Szczecin :  stopagresjidrogowej@zachodniopomorska.policja.gov.pl

KWP  Bydgoszcz: stopagresjidrogowej@rd.kwp.byd.policja.gov.pl  

KWP Rzeszów: stopagresjidrogowej@podkarpacka.policja.gov.pl  

KWP Gorzów Wlkp.: stopagresjidrogowej@wrd.lubuska.policja.gov.pl   

KWP Kielce:  stopagresjidrogowej@swietokrzyska.policja.gov.pl  

KWP Białystok: stopagresjidrogowej.kwp@bk.policja.gov.pl  

KWP Gdańsk: stopagresjidrogowej@pomorska.policja.gov.pl  

KWP Katowice:  stopagresjidrogowej@ka.policja.gov.pl  

KWP Kraków:   stopagresjidrogowej@malopolska.policja.gov.pl  

KWP Lublin:  stopagresjidrogowej@lu.policja.gov.pl  

KWP Opole:  problemdrogowy@opolska.policja.gov.pl  

KWP Poznań:  stopagresjidrogowej@wielkopolska.policja.gov.pl  

KWP Radom: stopagresjidrogowej@ra.policja.gov.pl  

KWP Wrocław: stopagresjidrogowej@wr.policja.gov.pl  

KSP Warszawa: stopagresjidrogowej@ksp.policja.gov.pl

„Niezbędne jest, aby wraz z przesłanym filmem z wykroczeniem drogowym dostarczyć informację o: dacie, godzinę i miejsce zdarzenia (miejscowość, ulica, nr drogi), dane dotyczące pojazdu (numer rejestracyjny, marka) w przypadku braku możliwości identyfikacji na przesłanym filmie, dane osoby zgłaszającej (imię, nazwisko, adres do korespondencji, opcjonalnie numer telefonu)” – uczula policja i dodaje, że załącznik filmowy powinien być w formacie MPEG4 lub AVI. „Jeżeli z różnych przyczyn przesłanie pliku jest niemożliwe, prosimy przekazać materiał do najbliższej jednostki policji. W przypadku przysłania nieprawidłowego pliku, policjant odpowiedzialny za obsługę niniejszego przedsięwzięcia skontaktuje się z nadawcą drogą elektroniczną celem wypracowania właściwego sposobu przekazania informacji” – dodają mundurowi.

Inne zastosowanie

Nagrania z samochodowych kamer są wykorzystywane także w inny sposób. Wiele razy, wyjaśniając okoliczności wypadku, policja zwraca się z apelem do kierowców o pomoc. Poszukiwane są osoby jadące konkretną trasą w danym dniu i o konkretnej godzinie. Mundurowi liczą, że któraś z kamer zarejestrowała wypadek i na tej podstawie uda się odtworzyć jego przebieg. Nagrania są także wykorzystywane w poszukiwaniach osób zaginionych. Tak jest teraz w powiecie ryckim (województwo lubelskie). Policja poszukuje mężczyzny, który ostatnio był widziany koło miejscowego sklepu. Ustalono, że szedł dalej wzdłuż drogi wojewódzkiej. Policja apeluje do kierowców o sprawdzenie nagrań z kamer, bo może któraś zarejestrowała mężczyznę.

News4Media/ fot. iStock

2 komentarze

  1. Donosicielstwo pod każdą postacią jest w Polsce narodowym sportem,Jak można komuś bezinteresownie zaszkodzić to zawsze jest pełno chętnych.

  2. kamery to podstawa, sam codziennie wysyłam conajmniej kilka filmów na innych kierowców…

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.