Kamery samochodowe są coraz popularniejsze. Z tego m.in. wynika fakt, że policja otrzymuje coraz więcej wideozgłoszeń. W 2021 roku padł w tej kwestii rekord.

Kamerę samochodową można kupić już za około 100 złotych. Ceny lepszych modeli mogą sięgnąć kilkuset złotych. Coraz więcej kierowców montuje takie urządzenia w swoich autach. Pomaga to wyjaśnić okoliczności wypadku czy kolizji, gdy do niej dojdzie, i jednoznacznie wskazać sprawcę. Taka kamera pracuje cały czas podczas jazdy i nagrywa także wykroczenia drogowe popełniane przez innych kierowców. Właśnie takie nagrania wysyłane są na policję.

Z danych przedstawianych przez serwis autokult.pl wynika, że w 2021 roku padł rekord jeśli chodzi o tego typu donosy. Jeszcze w 2015 kierowcy przesłali 7,5 tysiąca filmów. Rok później było ich 8,1 tys., a w 2017 r. – 10,9 tysiąca. Z roku na rok (oprócz 2019)liczby rosły, a w 2020 r. policja otrzymała 16,5 tysiąca nagrań. Ubiegły rok okazał się rekordowy, bo kierowcy zaalarmowali mundurowych ok. 24,8 tys. razy. To o 50 procent więcej niż 12 miesięcy wcześniej. Najwięcej nagrań otrzymały komendy w Warszawie (5394), Wrocławiu (4305) i Poznaniu (2390).

Jak wysłać film?

To proste. Od kilku lat policja uruchomiła specjalne adresy mailowe w ramach działania „Stop agresji drogowej”. Takie skrzynki funkcjonują w każdym województwie.

KWP Szczecin :  stopagresjidrogowej@zachodniopomorska.policja.gov.pl

KWP  Bydgoszcz: stopagresjidrogowej@rd.kwp.byd.policja.gov.pl  

KWP Rzeszów: stopagresjidrogowej@podkarpacka.policja.gov.pl  

KWP Gorzów Wlkp.: stopagresjidrogowej@wrd.lubuska.policja.gov.pl   

KWP Kielce:  stopagresjidrogowej@swietokrzyska.policja.gov.pl  

KWP Białystok: stopagresjidrogowej.kwp@bk.policja.gov.pl  

KWP Gdańsk: stopagresjidrogowej@pomorska.policja.gov.pl  

KWP Katowice:  stopagresjidrogowej@ka.policja.gov.pl  

KWP Kraków:   stopagresjidrogowej@malopolska.policja.gov.pl  

KWP Lublin:  stopagresjidrogowej@lu.policja.gov.pl  

KWP Opole:  problemdrogowy@opolska.policja.gov.pl  

KWP Poznań:  stopagresjidrogowej@wielkopolska.policja.gov.pl  

KWP Radom: stopagresjidrogowej@ra.policja.gov.pl  

KWP Wrocław: stopagresjidrogowej@wr.policja.gov.pl  

KSP Warszawa: stopagresjidrogowej@ksp.policja.gov.pl

„Niezbędne jest, aby wraz z przesłanym filmem z wykroczeniem drogowym dostarczyć informację o: dacie, godzinę i miejsce zdarzenia (miejscowość, ulica, nr drogi), dane dotyczące pojazdu (numer rejestracyjny, marka) w przypadku braku możliwości identyfikacji na przesłanym filmie, dane osoby zgłaszającej (imię, nazwisko, adres do korespondencji, opcjonalnie numer telefonu)” – uczula policja i dodaje, że załącznik filmowy powinien być w formacie MPEG4 lub AVI. „Jeżeli z różnych przyczyn przesłanie pliku jest niemożliwe, prosimy przekazać materiał do najbliższej jednostki policji. W przypadku przysłania nieprawidłowego pliku, policjant odpowiedzialny za obsługę niniejszego przedsięwzięcia skontaktuje się z nadawcą drogą elektroniczną celem wypracowania właściwego sposobu przekazania informacji” – dodają mundurowi.

Inne zastosowanie

Nagrania z samochodowych kamer są wykorzystywane także w inny sposób. Wiele razy, wyjaśniając okoliczności wypadku, policja zwraca się z apelem do kierowców o pomoc. Poszukiwane są osoby jadące konkretną trasą w danym dniu i o konkretnej godzinie. Mundurowi liczą, że któraś z kamer zarejestrowała wypadek i na tej podstawie uda się odtworzyć jego przebieg. Nagrania są także wykorzystywane w poszukiwaniach osób zaginionych. Tak jest teraz w powiecie ryckim (województwo lubelskie). Policja poszukuje mężczyzny, który ostatnio był widziany koło miejscowego sklepu. Ustalono, że szedł dalej wzdłuż drogi wojewódzkiej. Policja apeluje do kierowców o sprawdzenie nagrań z kamer, bo może któraś zarejestrowała mężczyznę.

News4Media/ fot. iStock

2 komentarze

  1. Donosicielstwo pod każdą postacią jest w Polsce narodowym sportem,Jak można komuś bezinteresownie zaszkodzić to zawsze jest pełno chętnych.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Marek Lis

694 792 203

Zgłoś za pomocą formularza.