W czwartkowy wieczór liczba potwierdzonych zakażonych w regionie zatrzymała się na 189. Dziś jest już ich 230. Odpowiada za to przede wszystkim powiat bolesławiecki, gdzie liczba chorych na covid 19 wzrosła o 21 osób, z dziewięciu do 30. Wprawdzie obowiązuje wprowadzona przez wojewodę zasada, że o charakterze zakażeń urzędy mogą informować dopiero następnego dnia, ale można przypuszczać, że chodzi o przypadki związane ze szpitalem. Chodzi już nie tylko o oddział chirurgiczny, ale także zakaźny ginekologiczno-położniczy, gdzie koronawirusa potwierdzono u pielęgniarki. Ten oddział także zamknięto, a chorych przewieziono do Wałbrzycha. Na jak długo – zadecydują wyniki testów pozostałego personelu. W piątek były pobierane wymazy od rodzin personelu medycznego szpitala; może to oznaczać bardzo poważne ognisko epidemiczne.

W Jeleniej Górze w ciągu ostatniej doby testy były pozytywne dla kolejnych siedmiu osób, a w powiecie – dla sześciu. Zakażonych przybywało też w powiatach lubańskim, lwóweckim i złotoryjskim.

Prezydent Jerzy Łużniak wyjaśnił dziś wczorajszy gwałtowny przyrost potwierdzonych przypadków w Jeleniej Górze i powiecie jeleniogórskim. Okazuje się, że w części odpowiada za niego ponowna zmiana raportowania zachorowań. Kilka dni temu wprowadzono zasadę przypisywania chorych według meldunku, co „odjęło” Jeleniej Górze kilka przypadków. Wczoraj powrócono do ich raportowania według lokalizacji w momencie potwierdzenia zakażenia, czyli „wrócili” do Jeleniej Góry. Z raportowanych wczoraj 18 zakażonych – 13 to nowe przypadki.

Aktualne liczby potwierdzonych zakażeń w powiatach regionu:
Jelenia Góra – 98 (+7)
powiat jeleniogórski – 41 (+6)
powiat bolesławiecki – 30 (+21)
powiat kamiennogórski 4
powiat lubański – 29 (+1; pierwszy potwierdzony przypadek w Lubaniu)
powiat lwówecki – 12 (+3; w środę zmarł na covid 19 68-letni mieszkaniec powiatu lwóweckiego)
powiat złotoryjski – 9 (+3)
powiat zgorzelecki – 7

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.