PKP PLK ogłosiło przetarg na wykonawcę prac remontowych tunelu w Trzcińsku, na trasie kolejowej Wałbrzych – Jelenia Góra. Inwestycja ma być zrealizowana w niecałe dwa lata. Ze specyfikacji zadania wynika, że zamawiający – wbrew wcześniejszym zapowiedziom – dopuszcza zamknięcie ruchu pociągów na tym odcinku, ale maksymalnie na 42 dni przez cały okres remontu.

Ogłoszony przez spółkę administrującą liniami kolejowymi przetarg zakłada, że inwestycja ma kosztować ponad 86 mln zł netto, a wykonać ja należy w 662 dni od podpisania umowy. Wykonawca w tym czasie ma gruntownie odnowić wnętrze tunelu. Będzie przeprowadzana odcinkowa rozbiórka kamiennej obudowy i budowa nowej żelbetowej konstrukcji. Odnowione zostaną ściany oporowe w sąsiedztwie tunelu. Wykonane zostaną prace związane z odwodnieniem. Przewidziana jest przebudowa torów i sieci trakcyjnej. W efekcie nastąpi „powiększenie” skrajni obiektu i zwiększenie przepustowości. Więcej pociągów i szybciej będzie mogło przejeżdżać przez „tunelowy” odcinek. Obecnie, ze względu na obowiązujące przepisy, taka organizacja ruchu nie jest możliwa, a przejazd odbywa się tylko po jednym torze.
– Jednym z głównych założeń organizacyjnych – przy realizacji szerokiego zakresu prac wewnątrz tunelu – jest zachowanie przejezdność linii. Konstrukcja rozkładu jazdy będzie uzgadniana z przewoźnikami. Przewidziano wykorzystanie trakcji elektrycznej lub spalinowej. Do niezbędnego minimum – 42 dni, ograniczono zamknięcie ruchu. To dwa 3 tygodniowe okresy – informuje Mirosław Siemieniec rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
To zmiana, bo jeszcze w styczniu tego roku PLK zapowiadało, że prace zostaną [przeprowadzone bez wstrzymywania ruchu. Wtedy zapowiadano, że – w zależności od poszczególnych etapów robót – wprowadzenie zostanie ograniczenie prędkości pociągów, a w pewnych fazach prac konieczne będzie prowadzenie pociągów lokomotywami spalinowymi. Okazało się jednak, że kilkutygodniowe zamkniecie tunelu będzie niezbędne. Oby nie w czasie największego ruchu pasażerskiego.
Termin składania ofert upływa 22 lipca br., a prace rozpocząć się mają pod koniec lata.

Fot. fot. YT Kubek Elektrowoz

1 Komentarz

  1. PiS.Bolszewik.Czeskista. Odpowiedź

    Pisbolszewia kłamie rano, kłamie w południe, kłamie wieczorem. Je*** pis.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.